18 May, 2024

Konut Kredisi Faiz Oranları Yeniden Yükselişte!

Bankaların ev almak istiyorum diyenlere sunduğu konut kredisinde faizler yükseliyor. Konut kredisi faiz oranlarının ortalaması yeniden %2 seviyesine yükseldi…

birevim faizsiz ev

Mevcut koşullarda ülkemizde faizsiz konut kredisi kullanmanın imkansız olduğunu hepimiz kabul ediyoruz. Ancak sürekli yükselen kredi faizleri nedeniyle ev almak istiyorum diyenler için konut kredisi kullanmakta günden güne zorlaşıyor.

2018 yaz aylarında yaşanan kur krizi sonrası yüzde 2.68’e kadar yükselen konut kredisi faizleri 2018 yıl sonunda düşme eğilimindeydi hatta 2019 Mart ayında en düşük yüzde 1.85’e kadar gerilemişti. Ancak son bir ayda yaşanan dalgalanmalar sonucu konut kredisi faizleri yeniden yükselerek 2 ortalamaya ulaştı.

Yapılan araştırmalara göre en düşük konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası’nın uyguladığı yüzde 1.45 seviyesinde. Özel bankalarda görülen kampanyalı en uygun konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.60 düzeyinde. En yüksek konut kredisi faiz oranı ise yüzde 2.75’e ulaştı.

Bankalardan 100.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi için hesaplama yapıldığında aylık en düşük maliyetli taksit miktarı 1.760 TL oluyor. Söz konusu tutar için en düşük geri ödeme 211.600 TL’ye karşılık geliyor.

Banklardan taksitle ev almanın zorlaştığı günümüzde, faizsiz ev almak isteyenler için tasarrufa dayalı faizsiz sistemler ön plana çıkıyor. Sizde ev almak istiyorum diyorsanız bu sistemleri inceleyebilirsiniz.

birevim
Paylaş