18 May, 2024

Konut Kredisi Faizi Nasıl Olmalı?

Konut kredisinde düzenlenen cazip kampanyaların 120 aydan 240 aya kadar vadeli konut satışında gayrimenkul sektöründe vade farkının yükselmesine neden oldu. Bu süre zarfında bankaların gerekli desteği vermemesi üzerine, kredi oranları % 1’in altında kalamamış olması kampanyayı da cazip hale getirmeyi başaramadı. Geçen sene yapılan başarılı kampanyalarla birlikte 2017 yılı başında % 0.88 seviyelerine kadar gerilemiş olan vade oranları yeniden yükseldi ve yüz bin liralık kredide maliyet % 1 vade farkıyla 120 ay vade düşünüldüğünde 10 bin TL’dan fazla bedel oluşturduğu görülüyor. Faizsiz konut kredisi nasıl alınır? diyenler için bazı bankalar kısa vadede faizsiz kredi tahsisi edebiliyor. Bankaların anlaşmalı olduğu yeni projelerden de konut alınabiliyor.

birevim faizsiz ev

Konut Kredi Faizlerinin Düşmesi Gerekiyor

Türk lirası karşısında doların kısmen geride kalması Borsa İstanbul yükselişi ve hatta altın fiyatlarında küçük düşüşlerin olmasına rağmen faizlerin yüksek olması dikkat çekiyor. Küresel piyasalarda da risk iştahı artması, hesapların gözden geçirilmesi gerektiğini de ortaya çıkarıyor. Bu durumun yansımalarından biri, konut kredilerinin vade farkının kalıcı olarak düşük seviyede kalamadığını gösteriyor. Emlak Konut GYO tarafından başlatılan kampanyada sektörde bulunan bazı firmaların markalı konut projeleriyle destek verdiği düşük vade oranıyla, uzun vadeli kampanyalı satışlarda % 1 seviyesinin altına gerileyen konut kredilerinin yeniden yükselişe çıkarak % 1’in üstüne çıkmasının sebebi ise bankaların yeterli desteği vermemesi olarak yorumlanmasına neden oluyor.

Faiz Oranları Yükseldiğinde Ödeme Planı Yükseliyor

Konut kredileri için 120 ay vadede % 1 üzeri oranlar bulunurken aylık % 1 faiz veren bankaların yıllık maliyetlerinin de yüksek olmasına dikkat çekiliyor. Yükselen kredi faiz oranları nedeniyle 100 bin TL kredi kullanan biri, sene başına kıyasla en düşük artışa göre yapılan hesaplamalarda 9.840 lira daha fazla ödeme yapmış olması da faiz oranlarının yüksek oluşunun tüketiciye çıkan yüksek faturaya neden oluyor.
Faizsiz konut kredisi almak isteyenlerin kısa vadede kredi talep masraf kalemlerini karşılayarak temin edilebileceği sistemde faizden etkilenmek istemeyenlerin dikkatini çekiyor. Ancak konut kredisi çekilirken bütün şartların göz önüne alınması faizli ya da faizsiz çekme avantajlarının da değerlendirilmesi gerekiyor.

birevim
Paylaş