18 April, 2024

Konut Kredisi İle Ev Sahibi Olmak

Eğer belirli bir birikiminiz yoksa ev alabilmek için konut kredisi kullanmanız gerekmektedir. Günümüz şartlarında hayat koşullarının zorluğu nedeniyle zaten birikim yoluyla ev almak gelir düzeyi düşük ya da orta gelirli aileler için sadece hayal olarak kalmaktadır. Ev hayalinin gerçeğe dönüşmesi için en uygun bankadan konut kredisi alabilirsiniz. Öncelikle size en uygun evi bulmalısınız.

birevim faizsiz ev

Hayalinizdeki evi bulduktan sonra faiz oranları ve ödeme taksitleri en uygun bankayı araştırmalısınız. Kira ödemek yerine kredi ödemeyi tercih eden vatandaşların bankaları tercih etmesi gayet mantıklı bir harekettir. Satın alınacak evin banka tarafından ipotek altına alınarak verdiği kredinin adı olan konut kredisi son zamanlarda en uygun kredi türü olmaktadır. Genellikle kredi taksit tutarları ve zamanları sabit oranlı olarak belirlenmektedir. Konut kredisi kullanmanın en büyük avantajı uzun yıllara yayılan bir ödeme şansına sahip olmaktır. Bu sayede vatandaşlar düşük tutarlı taksit ödemeleri ile evlerinde rahat etmektedirler. Kredi imkânları sunan bankaları mutlaka araştırmalısınız.

Hangi Evler Konut Kredisine En Uygundur?

Öncelikle almak istediğiniz evin mutlaka tapusu olmalıdır. İnşaattan alınan evler için ise kat irtifakı tapusu gerekmektedir.

Konut Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler:

Kirada oturmak istemiyorum bir evim olsun ama benim olsun diyorsanız eğer kredi kullanmanız için gerekli bazı belgeler bulunmaktadır. Ön başvurunuza onay geldiğinde kesin onay için sizden bazı belgeler istenecektir. Nüfus cüzdanı, ikametgâh ve gelir belgeniz gerekmektedir. Düzenli bir geliriniz varsa ve kredi notunuz yüksekse mutlaka kredi başvurunuz onaylanacaktır. Banka takip kararı gibi sıkıntılı durumları olanlar için muhtemelen ev kredisi onaylanmamaktadır. Zaten evler ipotekleneceği için kefil istenmemektedir. Yeterli bir gelir belgesi sunamayanlar için kefil istenebilmektedir.

Hangi Durumlarda Konut Kredisi Çekilemez:

Alacağınız ev kanun ve yönetmeliklere uygun değilse eğer kredi çekemezsiniz. Akrabanızdan alacağınız konutlar için de kredi kullanamazsınız. Gayrimenkul değerlendirme uzmanları evin durumunu incelemek için meskeni ziyaret edeceklerdir. Çıkacak olan raporda evin tamamlanmış olduğu belirtildiği sürece konut kredi alınabilmektedir.

Hayal ettiğiniz evi bulduğunuzda alacağınız kredi ile kira ödercesine kendi evinizde huzur içerisinde oturabilme imkânı bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken size en uygun olan bankanın şubesine giderek başvuruda bulunmak olacaktır. Bir evim olsa keşke hayaliniz böylece gerçek olacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

five − one =