18 April, 2024

Konut Kredisi Kullanarak Ev Sahibi Olmak Artık Daha Kolay

Ev almak, ev sahibi olmak artık geçmiş yıllardaki kadar zor değil. Banka kredileri, yeni nesil projeleri derken ev almak isteyenler için yaratılan bir diğer avantaj da konut kredileri…

birevim faizsiz ev

Konut Kredisi Hangi Şartlarda Alınır?

Kiradan kurtularak ev sahibi olmak istiyorsunuz ve konut kredisine başvurmayı düşünüyorsunuz. Sizin için yazımızda hangi şartları yerine getirerek konut kredisinden yararlanabileceğinizi derledik: Öncelikle konut kredisiyle ev sahibi olabilmek için mutlaka 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bir kurumda ücretli olarak çalışıyorsanız kredi kullanımı için başvurduğunuz banka sizin SGK ve maaş dökümünüzü isteyecektir.

Yani aylık kazancınızı belgelerle bankaya bildirmek durumundasınız. Kredi notunuza kesinlikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer kredi notunuz düşükse veya daha önce türlü sebeplerden dolayı bankaların kara listesine girmişseniz, size konut kredisi çıkma durumu oldukça düşüktür. Konut kredisinden yararlanabilmek adına yapmanız gereken diğer şeyler; satın almak istediğiniz evin değerinin %20’si kadar bir peşinata sahip olmak ve kredi taksitlerinizin mevcut maaşınızın %60’ını aşmıyor olmasıdır.

Konut Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kredi notu; konut kredilerinde bankaların baz aldığı ilk etmenlerdendir. Ancak bu durum sizi telaşa düşürmesin; banka kredisiyle ev almak düzensiz ödemelerin üzerinden birkaç sene geçtikten sonra ödemeler sağlıklı bir hâl aldıysa ve bu süreçte kullanmış olduğunuz kredi kartlarının ödemelerini düzenli yaptıysanız mutlaka sizin için yeniden mümkün olacaktır.

Çalıştığınız mevcut şirketten aylık kazancınızı ortaya koyan bir belge temin edebilirseniz bu da sizin bankalardaki irtibatınızı olumlu yönde etkileyecektir. Ev almak isteyenler; bir mortgage danışmanının desteğini alarak kendileri için en uygun kredi imkânını sunan bankayı tercih edeceklerdir. Danışman tüm bankaların kredi oranlarını, aylık faizlerini, taksitlendirmelerini, kredinin çıkma sürecini dikkate alarak bir rapor hazırlayacak ve size bu konuda sağlıklı bir şekilde yol gösterecektir.

Konut kredisi alımlarında bilmeniz gereken bir diğer nokta da; taksitlendirmelerinizi istediğiniz şekilde ve istediğiniz zamanlarda yönlendirebileceğinizdir. Bankanız ile görüşerek kredilerinizi yapılandırabilir, erken ödeyebilir ya da ara ödemeler yapabilirsiniz. Güvenilir bir danışman ve firma ile yola çıkarsanız sizin için en kazançlı konut kredisini alır ve geleceğe daha sağlam adımlar atarsınız.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

two × 3 =