21 May, 2024

Konut Kredisiyle Alınan Eve Ortak Tapu Olur mu?

Ortak tapu, herhangi bir gayrimenkule ait tapunun birden fazla kişiye ait olması anlamına geliyor. Kişilerin payı birbirinden farklı da olabilir eşit de olabilir. Konut kredisi ile alınan gayrimenkulde de aynı durum geçerli mi? Yani ortak tapu, konut kredisi kullanan kişiler için de uygulanabilir mi?

birevim faizsiz ev

Konut kredisi ile alacağınız gayrimenkulde ortak tapu yaptırma hakkınız mevcut. Banka, tapuya ortak her bir kişi için ayrı kredi açar ancak gayrimenkulün tamamına ipotek konulma şartı var. Borcunu ödemeyen bir ortak olduğu halde diğer ortaklar da sorumlu hale gelir.

Ortak tapulu bir gayrimenkul almak isteyenler için net bir kişi sınırlaması bulunmuyor. Bankanın inisiyatifinde olan bu durum için bazı bankalar sınırlamalar koyarken, bazı bankalar da kişi sayısını ucu açık olarak belirtiyor. Eğer hissseli tapu için konut kredisine başvurulduğunda, başvuran kişilerin kredi geçmişlerine bakılıyor. Bankalar, kişilerin durumlarını ayrı ayrı incelemeye alır ve inceleme sonucunda kara verir. Ortakların biri ya da hepsi kredi başvurusunda bulunabilir.

Medeni Hukukta Evli Çiftlerin Malı Ortak
Türk Medeni Hukuk’nda evli çiftlerin evlilikleri boyunca edindikleri mallar ortaktır. Eşlerden biri mallar üzerinde yetki sahibi değildir. Evli çiftler konut kredisi kullanarak ortak tapulu gayrimenkul sahibi olabilirler ama medeni hukuka göre buna gerek kalmaz. Konut kredisi başvurularında ev halkının toplam geliri göz önüne alınır. Doğrudan eşin geliri de alınmak istenen kredi tutarını etkiler.

Ortak Tapuda Masraflar Nasıl Etkileniyor
Gayrimenkül alımlarında ortak tapu, tapu dairelerinde artı bir masraf çıkarmıyor. Tapu masrafları alıcılar arasında paylaşılıyor. Ancak bazı durumlarda bankaların farklı uygulamaları olabiliyor ve banka ek masraf çıkarabiliyor.

birevim
Paylaş