411 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Konut

Konutta KDV İndirimi Yüzleri Güldürdü

Ev sahibi olmak isteyenlerin yüzünü güldüren haber Resmi Gazete’de yayımlandı. Konutta KDV indirimi bakanlar kurulu kararıyla yüzde 18’den yüzde 8’e indi.

Bakanlar Kurulu’ndan çıkan konutta KDV indirim kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak konut yatırımcılarının yüzünü güldürdü. 31 Ekim 2018’e kadar devam edecek olan KDV indiriminde konut teslimlerinde yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanacak.

KDV İNDİRİMİ HANGİ KONUTLARDA GEÇERLİ OLACAK?

Yüzde 18 KDV oranının uygulandığı konut gruplarının başında ise, “net alanı 150 metrekare ve üzerinde olanlar” geliyor. Açıklanan bu kararlarla, 500 bin TL’lik bir konutun 90 bin TL olan KDV’si, 40 bin TL’ye düşecek.

Konutta KDV indiriminden faydalanmak için yüzde 18 KDV’ye dahil konutların 31 Ekim 2018 tarihine kadar satış ve tesliminin yapılması gerekiyor. Müteahhit ve inşaat şirketlerinin inşasına devam ettikleri yüzde 18 KDV oranına sahip konutlar ise teslim tarihi 31 Ekim 2018’den sonra olsa bile, 31 Ekim’e kadar fatura düzenlenip yüzde 8 KDV’yle satılabilecek.

Dükkan, ofis ve apart gibi ticari üniteler KDV indiriminden yararlanamıyor.

TAPU HARCINDA İNDİRİM YAPILDI

Aynı bakanlar kurulu kararı ile “Tapu Harcı” nda indirim yapıldı. Tapu harcı oranı 2018, 31 Ekim’e kadar binde 20 yerine binde 15 oldu. Yani yüzde 4 olan tapu harcı yüzde 3’e indi. Tapu harcındaki indirimden sadece konutlar değil işyerleri de faydalanabiliyor.

Benzer Yazılar
Konut

Dask sorgulama ve poliçe numarası nereden öğrenilir?

Konut

Kütük Ev (Ahşap) Modelleri ve Fiyatları

Konut

Ev Almanın Kolay Yolu Nedir? Nasıl Kolay Ev Alınır?

Konut

Noterden Veraset İlamı Almak İçin Gerekli Belgeler