18 July, 2024

Köy okulu köy müzesine dönüştü

Çankırı’da, taşımalı eğitime geçildiği için kapatılan köy okulu müzeye dönüştürüldü.

birevim faizsiz ev

Çankırı’nın Eldivan ilçesine bağlı Akçalı köyünde kapatılan bir köy okulu muhtarın desteğiyle müzeye dönüştürüldü. Taşımalı eğitime geçilmesi sebebiyle kapatılan köy okulu eski eserler ve yöreye ait kültürel eşyaların sergilendiği müzeye dönüştürüldü.

İlçeye 12 kilometre uzaklıktaki 150 haneli Akçalı köyü muhtarı Hulusi Taş, göreve geldikten sonra köyde müze oluşturmak için çalışma başlattı. Köylülerin de desteğini alan Taş, tüm evleri tek tek dolaşarak tarım, mutfak, müzik ve marangoz aletleri ile eski silah ve kılıç gibi eşyaları topladı.

Kapatılan okulu müzeye çevirmek için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden izin alan muhtar Taş, okulun tadilatını yaptırarak Köy Müzesi olarak ziyarete açtırdı.

Tarih boyunca kullanılan eserlerin gelecek nesillere aktarılmasının önemine değinen Taş, “Amacım eski ile yeni nesil arasındaki kültürel kopukluğu biraz olsun giderebilmek. Eski eserler kaybolup gidecek, yeni nesiller bunları görmekten mahrum olacak ve kültürel bir kopukluk ortaya çıkacaktı. Bunu engellemek için çalışma yapmaya karar verdim. Muhtar olduğum günden itibaren eskiye ait ne varsa evleri dolaşıp topladım.” dedi.

KÖYÜMÜZE KÜLTÜREL KATKI SAĞLADI

Muhtar Taş konuşmasına şöyle devam etti: “Köy okulumuzu müzeye çevirdikten sonra başka şehirlerde oturan köylülerimiz, her gelişlerinde müzemizi ziyaret etmeye başladı. Müzeyi gezen gençler eskiye yönelik yaşam tarzını sorguladı, bu yaşantıyı öğrenmek istedi. Bu da köyümüze kültürel bir katkı sağladı. Bu çalışmadan herkes çok memnun. Hala eski eserler getiriliyor, toplanan eserlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Köy okulunun yetersiz kalması üzerine köy meydanında 400 metrekarelik alana sahip kültürevi inşa ettik. Müzeyi 2-3 ay içinde buraya taşıyacağız.”

birevim
Paylaş