15 June, 2024

Kredi Başvuru Şekilleri Nelerdir?

Kredi günlük hayatta yaşadığımız sıkıntıların giderilmesi maksadı ile hemen hemen herkesin başvurmuş olduğu bir seçenektir. Kredi sahibi olabilmek için öncelik ile başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvuru şekilleri gün geçtikçe daha pratik bir hal almaktadır. Bankalar para satan ticarethanelerdir. Elindeki parayı vadeli bir şekilde satmanın yollarını aramak onların ticari anlayışıdır. Bu sebeple prosedür denilen olayları en pratik bir şekilde hal ederek daha fazla müşteri para talebinde bulunacaktır. Bankaların para satışı işini kolaylaştıracaklardır. Bankalardan kredi talep etmenin birden fazla yolu bulunmaktadır. Peki bu kredi başvuru şekilleri nelerdir?

birevim faizsiz ev

Bu yöntemlerden bize hangisi pratik olarak gelmekte ise bu yöntemler ile kredi başvurusu yapılabilir. Eğer başvuru neticesinde kredi onaylanması durumunda bankaya gidilerek işlemler tamamlanır. Bu yöntemleri sıralayacak olur isek Bankaya giderek kredi başvurusu yapmak, telefon yolu ile kredi başvurusu yapmak, online olarak kredi başvurusu yapmak, bankamatik aracılığı ile kredi başvurusu yapmak şeklinde kredi başvuru yöntemleri sıralanabilir. Bunları tek tek inceleyecek ve karşılaştıracak olursak;

Direk olarak Banka Aracılığı İle Kredi Talebinde Bulunmak

En klasik olarak kullanılan kredi talebi yöntemidir. Krediye ihtiyacı olan kişi bankaları gezerek kredi başvurusu yapmaktadır. Bankalarda kredi başvurusu yapacak kişinin öncelik ile kimlik ibraz etmesi istenmektedir. Bu kimliğin verilmesi ile birlikte kredi talebi TC kimlik numarası ile yapılır. Bu sorguda kişinin kredi notuna bakılır. Kredi notu daha önceki bankalar ile çalışma ve kredi ödemelerindeki düzeni sembolize eden bir puandır. Bu puanın kredi kullanmaya kafi gelmesi durumunda kişiden bir iş yerinde çalıştığına dair belgeler talep edilir. Bu belgelerin ve diğer istenilen evrakların temin edilmesi sonucunda kredi müşterinin hesabına aktarılır. Bu belgelerde eksiklik olması durunda talep edilen kredi ön onaydan geçmesi halinde bile verilemez.

Telefon Bankacılığı yolu İle Kredi talebinde Bulunmak

Kredi başvurusu yapmak için banka banka gezmek sosyal hayatın ve iş hayatının içinde olan insanlar için oldukça zor ve meşakkatli bir yöntemdir. Bu durumun farkına varan bankaların pazarlama departmanları bu konuyu bir nebze daha kolay hale getirmek için telefon bankacılığı ile kredi talebinde bulunma yöntemini geliştirmişlerdir. Bu yöntem ile bankanın müşteri hizmetleri aranır ve kredi talebi bölümüne bağlantı sağlanır. Burada kişisel bilgilerin talebi istenmektedir. Bu banka zaten hesabımızın olduğu bir banka ise kişisel bilgileri talep etmeyebilir Bu bankanın veri tabanında zaten bizim isim soy isim, TC kimlik numarası, aile sıra no, kütük no gibi bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgileri talep etmeden direk değişkenlik gösterebilecek bilgiler talep edilir.

Bu bilgiler aylık gelir, yaşanan il, çalışılan kurum, evin kira veya ev sahibi olma pozisyonları gibi değişebilir olan bilgilerdir. Bu bilgilerin verilmesi ile temsilci kredi talebini oluşturmuş olur. Bu kredi için bir ön başvuru pozisyonundadır. Ön başvurunun olumlu olup olmadığı mesaj yolu ile başvuru esnasında belirtiğimiz telefon numarasına netice gelmektedir. Kredi başvurusunun olumlu olması neticesinde bankaya davet süreci başlar. Orada istenilen belgeler ile hazır bir şekilde gidilmesi halinde kredi hesaba aktarılacaktır.

Bu başvurunun bir ön başvuru niteliğinde olduğu unutulmamalıdır. Son söz gene banka şubesine aittir. Banka her hangi bir risk görmesi halinde ön başvuru neticesini dikkate almadan krediyi iptal edebilmektedir. Fakat büyük ihtimal ile başvuru esnasında verilen bilgilerin doğru olması durumunda kredi başvurusu neticesinde banka şubesi hareket edecektir. Bu anlamda verilen bilgiler doğru olmalıdır.

Bankamatik Aracılığı İle Kredi Başvurusunda Bulunmak

Bankalar kredi pazarlamak için insanların vakit kaybı gibi sıkıntılarını çözerek başvuruyu daha kolay hale getirmeye devam etmektedirler. İnsanlar günlük hayatın vermiş olduğu yoğunluk ile mesai saatleri içerisinde kredi başvurusuna zaman ayıramamaktadırlar. Bu bakımdan mesai saatleri dışında veya içinde vatandaşlar kredi talebinde bulunmak istedikleri bankaların bankamatiklerine giderek kredi başvurusu yapabilmektedirler.

Bu başvuru kartsız işlemler menüsünden de yapılabilmektedir. Yani bu başvurunun yapılması için o bankanın müşterisi olmaya gerek olmamaktadır. Kredi başvurusu bölümünden kimlik numarası, telefon numarası, aylık gelir, oturulan evin durumu, medeni hali. Doğum tarihi gibi bilgilerin doğru bir şekilde girilmesi talep edilmektedir. Bu bilgilerin doğru verilmemesi durumunda kredi onaylansa bile almak mümkün olmayacaktır. Bilgilerin doğru girilmesinin emin olunması durumu ile birlikte güncel telefon numarası girilmelidir Bu bilgi kredi ö onayının başarılı olup olmadığının mesaj yolu ile tarafımıza iletilmesini sağlamak amacı iledir. Verilen bilgilerin doğru girilmesi durumunda kredi puanımızda har hangi bir olumsuzluğun olmaması durumunda kredimizin ön başvurusunun onaylandığı mesaj yolu ile tarafımıza iletilir.

Bu onay ile birlikte bankaya ilk mesai gününde davet süreci başlamaktadır. Ön onay kısmı bankaya direk olarak başvuranların en fazla zaman kaybettikleri bölüm olması açısından bu aşamadan sonraki işlemler daha hızlı ilerleyecektir. Bankaya gitme aşamasında bizden istenen evraklarla gitmemiz işimizi daha kolay hale getirecektir. Kredinin olumsuz olması durumunda talebin onaylanmadığı tarafımıza mesaj olarak iletilecektir. Bu başvuru onaylanmaması durumunda tekrar tekrar başvuru yapmanın bir faydası olmayacaktır. Unutulmaması gereken konu her başvuru işlemi ile birlikte kredi notumuzun düşmesidir.

Online Kredi Başvurusu Yapmak

Kredi başvurusu ile ilgili her ne kadar pratik yöntemler geliştirilse de bunlar maalesef ihtiyacı karşılayacak seviyede olamamıştır. Bu durumun farkına varan bankacılık sektörü oturduğumuz yerden kredi başvurusu yapabileceğimiz çok daha pratik bir yöntem ile bizleri tanıştırmış bulunmaktadır. Bu yöntem online kredi başvurusu yöntemidir. Peki bu online kredi başvurusu nasıl yapılır?

Bu yöntem şimdiye kadar anlatılan yöntemler arasındaki en pratik yöntemdir. Bankaların internet sitelerine girerek kredi başvurusu yapılmak sureti ile tamamlanır. Banka sitelerinin tamamında kredi başvurusu bölümü vardır. Bura ne kadar kredi talebinde bulunulduğu, re kadar vade ile ödenmek istendiği bilgileri sorulmaktadır. Bu bilgilerden önce hangi krediyi kullanmak istiyor ise müşteri onunla ilgili faiz, vade ve masraf bilgilerinin yer aldığı tablo incelenmek üzere sitede bulunmaktadır. Krediyi kullanmaya ikna olunması ile birlikte site üzerinde bizden talep edilen bilgiler hatasız bir şekilde girilmelidir.

Bu bilgiler isim soy isim, kimlik numarası, aylık gelir, telefon numarası, adres, medeni hal gibi bilgilerdir bu bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi daha sonradan kredi ile ilgili problem çıkmaması açısından oldukça önemlidir. Bu bilgilerin hatasız girilmesi ile birlikte kredi başvurusu tamamlanmıştır. Kısa bir süre değerlendirme aşaması başlamış bulunmaktadır. Değerlendirmenin bitmesi ile birlikte vermiş olduğumuz cep telefonuna kredinin onaylanıp onaylanmadığı mesaj ile gelmektedir. Bu durumda eğer kredi notumuz bu krediyi çekmeye yeterli değil ise kredi kullanımı sağlanamaz. Bu kredinin olumsuz olduğu mesajın tarafımıza iletilmesi ile birlikte artık belli bir süre kredi talep edilmemesinde fayda bulunmaktadır.

Bu durum kredi notumuzu daha da aşağı çekmektedir. Kredimizin ön onayının olumlu karşılanması durumunda bankaya gidiş sürecine geçilir. Oradaki prosedür hal edilmesi ile birlikte kredi hesabımıza aktarılmaktadır. Bu durum maaş hesabı bulunan bankalarda daha pratik yapılmaktadır. Bu bankalar çoğu zaman kredinin onaylanması ile birlikte hesaba parayı aktarmaktadırlar.

birevim
Paylaş