21 May, 2024

Kredi Çekeceğimiz Bankayı Neye Göre Seçmeliyiz?

Eski zamanlarda nakit para ihtiyacımız söz konusu olduğu zaman bu ihtiyacımızı eşten dosttan ya da akrabadan borç alarak halletmekteydik. İstenilen miktarda borcu verecek olan tanıdığı bulana kadar çok sayıda kişiyle muhatap olunurdu. Bu yakın ilişkiler içerisinde alınmış olan borçların bazen geri ödenmemesi bazen de borç verecek olan tarafın borç vermemesi gibi durumlarda dostluk ilişkileri bozulurdu.

birevim faizsiz ev

Eskiden kimden borç alınacağı ya da kime borç verileceği çok önemliydi. Artık günümüzde insanlar nakit para ihtiyaçlarını çözmek adına bankaları kullanmaktadırlar. Bankalardan kredi çekerken tıpkı hangi kişiden borç alacağımızı seçtiğimiz gibi üzerinde durmamız gereken bazı kriterlerimiz bulunmaktadır. Doğru bankadan çekmediğiniz kredi sizlere para kaybı yaşatır. Bugün sizlere bu yazımız içerisinde kredi çekeceğimiz bankayı neye göre seçmeliyiz? Bundan bahsetmek istiyoruz.

Kredi Tahsisi Edilecek Olan Bankayı Seçerken Yapılan Hatlar Nelerdir?

Bu yazımız içerisinde sizlerin de dahil olduğu ve insanların büyük bir çoğunluğunun kredi çekerken yapmış oldukları hatalardan bahsedeceğiz.

 • Kredi kullanmayı planlarken insanların en fazla yapmış oldukları hatalardan bir tanesi sadakat problemidir. Buradan demek istediğimiz kişiler her daim kredi kullandıkları ya da sürekli olarak maaşlarının yatmış oldukları bankalardan kredi çekme alışkanlığını gösterirler. Bankanıza göstermiş olduğunuz tamam bazı zamanlar sizlere kolaylık sağlayabilir lakin eğer maddi durumunuzu korumayı düşünüyorsanız kredi çekmek adına sadece bir bankaya bağlı kalmamanız gerekmektedir.
 • İnsanların yapmış olduğu bir diğer hata ise sadece bir bankanın sürekli olarak en düşük faizi uyguladığını düşünmesidir. Bütün bankalar zaman zaman bazı dönemler içerisinde kampanyalar düzenleyerek en uygun faiz oranını uygulayabilmektedirler. Bu kampanyalar düzenlemesi o bankanın her daim en uygun faiz oranını uygulayacağı anlamına gelmemektedir. Bu sebepten dolayı kredi çekmeden önce bütün bankaların uygulamış olduğu faiz oranını karşılaştırmanız gerekmektedir.
 • Bütün bankalar insanlara kredi kullandırmak adına kampanyalar düzenleyebilmektedirler. Bu kampanyalar içerisinde bankalar kişilere indirimli bir şekilde kredi seçenekleri sunmaktadırlar. Bankların uygulamış oldukları faiz oranlarını gidip tek tek araştırmak zor olacağından dolayı en uygun olanı bir karşılaştırma sitesi içerisinden bankaların sunmuş olduğu faiz oranları karşılaştırıp en uygun olanını bulmanızdır. Bu siteler sizlere bankaların anlık olarak uygulamış oldukları faiz oranlarını göstererek sizin kesenize en uygun faiz oranını bulmanıza yardımcı olacaktır.

Banka Tercihinde Bulunurken Hangi Kriterleri Göz Önüne Almamız Gerekmektedir?

Banka tercihinde bulunurken bazı önemli konuları kesinlikle gözden kaçırmamanız gerekmektedir. Bu konuları sizlere şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Bankaların uygulamış oldukları kredi faiz oranlarını kesinlikle kontrol ediniz. Kredilerin geri ödemeleri hesaplanırken en önem verilen kriter kendi faiz oranıdır. Yani sene içerisinden bankalardan almış olduğunuz 1000 TL’lik bir krediyi sene sonunda 1100 TL olarak da ödeyebilirsiniz 1200 TL olarak da bu yüzden banka tercihlerinde faiz oranı oldukça önem taşımaktadır.
 • Sizlere sunulan vade arttıkça kredi faiz oranını mutlaka yeniden gözden geçirmeniz gerekmektedir. Banka kuruluşları sizlere sunmuş oldukları bazı vade seçenekleri için özel fiyatlar sunmaktadırlar. Ama unutmayın ki vade farkı artınca o avantajlı rakam gidip yerine diğer banka kuruluşlarının sunmuş olduğu kredilerden daha pahalı bir kredi oranı da gelebilir. Bunun için vadenizi artırınca mutlaka faiz oranınızı yeniden kontrol ediniz.
 • Dosya masrafı diğer konular kadar önemlidir. Bankaların kredi faiz oranları sizin için uygun olabilir. Fakat ondan daha pahalı olan bir bankanın geri ödeme miktarı sizin seçmiş olduğunuz banka kurumu içerisinden daha fazlaysa orada durmanız gerekmektedir. Bunun için hemen detaylı bir araştırma gerçekleştirirsiniz. Banka içerisinde sizlerden tahsis edilecek olan kredi tahsis ücreti, kredi masrafı ya da dosya masrafı adıyla bir ekstra ödeme sizlerden tahsis edildiğini göreceksiniz. Bu masrafları değerlendirdikten sonra tekrar kredi diğerlerinden daha uygun bir fiyat aralığına denk geliyorsam kredinizi bu banka içerisinden çekin lakin uygun bir değer aralığına gelmiyorsa diğer bankalar içerisinde araştırmalarda bulunmaya devam etmeniz gerekmektedir.
 • Son olarak sigorta konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Kredi çekme işlemi veren bazı bankalar sigorta yaptırma işini zorunlu tutmaktadırlar. Bu zorunlu sigorta sizler için uygun görünürse yaptırmanızda herhangi bir problem yoktur. Lakin bankanız sizlerden birden fazla sigorta yaptırma gibi bir istekten bulunursa bir uzman görüşü alarak kredi almadan önce gerekli bilgileri toplamanız gerekmektedir. Bazı durumlarda sigorta işleminin parası kredinin faiz oranında yapmış olduğunuz kazancı geri planda tutabilmektedir. Böyle bir durumu tespit ettiğiniz anda kredi çekme talebinizi başka bir bankaya yönlendirebilirsiniz.

Banka Seçimi Yaparken Mutlaka Aklınızda Bulunması Gerekenler

 • İnternet üzerinden borç ödemek oldukça kolay bir durumdur. Bu yüzden internet bankacılığı kuvvetli olan bankaları tercih etmeniz oldukça avantajlı olacaktır.
 • Ödemeleri elden yapmayı planlıyorsanız eğer şubesi bol olan bir banka seçmenizi sizlere tavsiye etmekteyiz.

Kredi Başvurusunda Bulunan İnsanların Yapmış Oldukları Sık Hatalar

 • Nakit ihtiyacınız olmadığı durumlarda sakın kredi çekmeyiniz.
 • Eğer kredi çekme durumunuz varsa kesinlikle gerekli olan bütün hataları yapmış olmanız gerekmektedir.
 • Sürekli aynı bankayla çalışmak zorunda değilsiniz.
 • Çok sayıda bankadan kredi çekmeyiniz.
 • Kredi çekeceğiniz miktarı doğru belirleyiniz.
 • Kredi vadelerine dikkat ediniz.
 • Kredi için ekstra masrafların doğup doğmadığına dikkat ediniz.
 • Başvuru yaptığınızda asla formu okumadan imzalamayın.

Kredi Çekerken Bankanın Sizlerden İsteyebileceği Bazı Belgeler

Kredi çekmeye karar verdikten sonra bankaya başvuru için gideceğiniz zaman bankalar sizlerden belli başlı belgeler isteyebilmektedirler. Bu belgeler genellikle şunları içermektedir;

 • Nüfus cüzdanınız, pasaportunuz ya da ehliyetiniz.
 • İkametgah belgeniz ya da adınıza gelmiş olan son 3 ayın faturası
 • Gelir belgeniz ya da şirketiniz varsa vergi levhanız sizlerden istenebilir.
birevim
Paylaş