25 June, 2024

Kredi Faizleri Yükseldi Mi? Kredi Faizleri Son Durum

Kredi faizleri ülkemizde yaşanan birçok farklı nedenden dolayı sürekli değişiyor. Pandemi öncesinde yükselen krediler, bu dönemde yaşanan ekonomik durgunluğu atlatmak adına yapılan çalışmalarla çok düşük seviyelere çekilmişti. Özellikle kamu bankalarının öncülüğünde başta konut kredisi olmak üzere tüm kredi çeşitlerinde oranlar aşağıya çekilmişti.

birevim faizsiz ev

Bu da şimdilik ekonomik canlılığa önemli bir şekilde yansıdığı net bir şekilde görülebiliyor. Ancak bu indirimlerin belirli bir süre zarfı içerisinde olacağı ve daha sonra tekrar eski haline geleceği aktarılmıştı. Bu konuda yapılan değişiklerin sonucunda kredilerin yükseldiği net bir şekilde görülebiliyor. Ancak bu konuda net bir bilgi almadan hareket etmemek gerekiyor.

Kredilerde Yaşanan Yükseliş Ne Oranda

Konut, ihtiyaç ve taşıt kredisinde yaşanan değişimler ihtiyaç sahipleri tarafından yakından takip ediliyor. İkinci el konut veya sıfır konut almak isteyenlere kamu bankaları ve diğer bankalardan farklı oranlarda krediler sunuluyor.

İkinci el konularda sunulan yüzde 0.79 oranına sahip olan kredi yapılan düzenlemeyle birlikte 0.87 seviyesine çekildi. Kampanya döneminde bu kredide 180 ay vade seçeneği ayrıca bir yıl kredi erteleme imkanı sunulmuştu. Ancak bu kampanya döneminin bitmesiyle birlikte 120 ay vade ve yüzde 0,87 kredi imkanı sunuldu.

Sıfır konut kredilerinde de durum çok fazla değişmedi. Onlarında oranı ciddi bir şekilde yükseliş gösterdi. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi üç büyük ilde maksimum konut kredisi miktarı 750 bin TL olarak belirlenmişti. Diğer illerde 500 bin TL üst limitle kredi çekilmesine imkan veriliyor. Bu kredinin faiz oranıysa yüzde 0,64 olarak sınırlanmış durumda olarak görülüyor. ,

21 gün boyunca devam eden konut kredisi kampanyası sonrasında bankaların konut kredi hacminde çok ciddi bir artış yaşandığı görülüyor. 18 milyar TL olarak hacim bu dönemde ki taleplerle birlikte 230 milyar TL seviyesine çıkmış oldu.

Bu 20 günlük süreç içerisinde tüm Türkiye’de satılan konut sayısının 133 bin adet sınırını geçtiği aktarıldı. Bu satışlardan 101 bin adetinde konut kredisi kullanılarak yapıldığı da özellikle aktarıldı.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

9 + 18 =