16 June, 2024

Kredi ile Ev Alacaklar Dikkat

Ülkemizde mevcut şartlarda ev almak istiyorum diyen vatandaşlar çareyi konut kredisi kullanmakta buluyor. Konut kredisi faiz oranları ise her geçen gün yükselişini sürdürmeye devam ediyor. İşte konut kredisi faiz oranlarının son durumu…

birevim faizsiz ev

Ev almak istiyorum diyen vatandaşlar çareyi bankalara başvurmakta görüyor. Ancak ne yazık ki faizsiz konut kredisi kullanmak imkansız. Hatta bankların sunduğu konut kredisi faiz oranları her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz aylarda yüzde 1.20 bandında seyreden faiz oranları yüzde 1.55’lere çıkmış durumda…

Konut kredisi faiz oranlarında yükseliş durmak bilmiyor. Neredeyse her gün bir banka faiz oranlarını artırıyor. En düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.20 bandından yüzde 1.55’lere kadar çıkmış durumda.

Ev almak istiyorum diyen vatandaşlar, konut kredisi kullandıklarında alacakları evin iki katından fazla faiz ödemek zorunda kalıyor. Hal böyle olunca da ipotekli ev satışları düşüyor. Nisan 2019’da Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,3 oranında azalış göstererek 10 bin 793 oldu. Bu da vatandaşın ev alamaması anlamına geliyor.

En düşük konut kredi faiz oranını yüzde 1.55 ile Ziraat Bankası sunuyor. Banka 5 ve 10 yıllık konut kredisi kullanımlarında yüzde 1.55 faiz oranı uyguluyor. Ziraat Bankasını Vakıf Bank ve Garanti Bankası takip ediyor.

Yüksek faiz oranları nedeniyle konut kredisi kullanamayan vatandaşlar faizsiz ev alabilmek için tasarrufa dayalı yöntemlere yöneliyor. Siz de kolaylıkla taksitle ev sahibi olmak için tasarrufa dayalı finansal yöntemleri araştırabilirsiniz.

birevim
Paylaş