15 June, 2024

Küçük Evler için Akıllı Çözümler

Zamana karşı yarıştığımız günümüzde, pratik olabilmek en büyük avantaj. Özellikle az eşya ile hem ekonomik hem de kullanışlı evlerde yaşamak işimizi kolaylaştırıyor.
Bizi daha az yoruyor ve hız kazandırıyor. Geniş evlerin tersine küçük ve minimal tarzı benimseyenler için bir eşyanın birden fazla kullanım alanı olması önemli. Mesela bir sehpa aynı zamanda bir tablo olabiir. Ya da bir tv ünitesi yatağa dönüşebilir. Az eşya, hem pratiklik hem zaman hem de paradan tasarruf etmemizi sağlar.

birevim faizsiz ev

Çoğunlukla öğrencilerin, zamanın çoğunu ev dışında geçirenlerin ya da bazen de kalabalık ailelerin ihtiyaçlarını karşılayan birbirinden farklı tasarım fikirlerinden bazılarını paylaşalım.Kalabalık ailelerdeki çocuk odalarını biliriz. Çoğu ranza ya da çekmeceli yatak dediğimiz az yer kaplayan akıllıca fikirlerden. Bunların dışında yatağın katlanarak duvara sabitlendiği ve çalışma masası olabildiği modeller de mevcut. Böylece iki ya da üç çocuğun bir odada kalabilmesi için yeterli yer açılmış oluyor. Yatağın altına monte edilmiş katlanır çalışma masası, çocukların ödevleri bittikten sonra, tekrar yatağa dönüşebiliyor. Bir başka fikir olarak da çalışma masasının katlanarak duvara sabitlenebilenlerini kullanabilirsiniz.

Eğer çok küçük bir evde yaşıyorsanız salonunuz aynı zamanda yatak odanız olabilir. Dilediğiniz zaman bir salon, dilediğiniz zaman da yatak odası olarak kullanabileceğiniz odanız için güzel bir fikrimiz var. Görünüşte bir duvar ünitesi, aslında yatak olabilir. Duvar ünitesi, tv ünitesi, kitaplık gibi pek çok unsuru içinde tutar. Bunlara bir de çift kişilik yatağı ekleyebiliriz. Özellikle stüdyo daireler için büyük bir kolaylık sağlayan bu fikir, sürgü ray sistemi ile çok pratik. Duvar ünitesinin arkasına sürgü ray sistemi kullanılarak, çift kişilk yatak sahibi olabilirsiniz.

Mutfak için de bazı faydalı fikrimiz var. En bilineni ve en çok kullandığımız duvara monte edilmiş, katlanır yemek masası. Gerçekten en bilindik yöntemlerden biri. Çünkü küçük mutfaklar için yemek masası büyük sorun. Kısıtlı olan hareket alanımızı daha da kısıtladığı için, en pratik yöntemlerden biri yemek masamızı katlayarak duvara monte etmek.

birevim
Paylaş