21 May, 2024

Kurumsal Yatırımcıların Yeni Gözdesi: Ticari Gayrimenkul!

Kurumsal Yatırımcıların Yeni Gözdesi: Ticari Gayrimenkul! Yatırım fonları  gün geçtikçe ticari gayrimenkule yöneliyor, ‘yatırımda çeşitlilik ve getiri’ ticari gayrimenkulün  tercih edilmesini sağlıyor.

birevim faizsiz ev

Yatırım fonları ve emeklilik şirketleri  son dönemde ağırlıklı olarak, ticari gayrimenkule yatırım yapıyor. Ticari gayrimenkule yatırım alanında yaşanan gelişmeleri değerlendiren Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, nitelikli ticari gayrimenkulün döviz bazlı getirisinin  bunda etkili olduğunu  dile getirdi.

Tuğra Gönden, “Ofis binaları, AVM’ler, lojistik merkezleri gibi ticari gayrimenkuller ile tek bir mülk ile büyük ölçekli yatırım yapmak, bugün büyük kurumsal yatırımcılar için anlamlı. Böylece daha nitelikli gayrimenkullere talep artacak ve gayrimenkul pazarı çok daha şeffaf olmaya başlayacak” yorumunda bulundu.

İş Portföy’ün Birinci Gayrimenkul Yatırım Fonu ile Türkiye’nin büyük şehirlerinde yer alan ticari gayrimenkullere yatırımın yapılması planlanıyor. Bu anlamda,  AvivaSA, portföylerinde ‘Esnek Fonlar’a yer veren katılımcılara belirli bir miktar ticari gayrimenkule ve özellikle A sınıfı ofislere yatırım yapma imkanı veriyor.Ticari gayrimenkule yatırımdaki hareketlenmeyi değerlendiren Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden, nitelikli ticari gayrimenkulün döviz bazlı getirisi olmasının ve risk-getiri dengesi açısından verimli olmasının bu yükselen trendde etkili olduğunu söyledi.

Gönden, nitelikli ticari gayrimenkulün menkul değerlerle kıyaslandığında aynı volatiliteyi göstermediğini, getirinin nispeten daha dengeli olduğunu kaydetti.

Gönden, “Ticari gayrimenkulün tabiri caizse ‘arkasında tapusu’ olması da yatırımın yükselişinin en büyük nedenleri arasında. Ofis binaları, AVM’ler, lojistik merkezleri gibi ticari gayrimenkuller ile tek bir mülk ile birkaç 100 milyon dolarlık yatırımlar mümkün. Dolayısıyla büyük kurumsal yatırımcılar için yatırım anlamlı hale geliyor ve yatırımı çeşitlendirme niyetinde olan yatırımcılar için cazip bulunuyor” diye konuştu.

Fonlarla İle Ticari Gayrimenkulle Talep Artacak!

Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Tuğra Gönden değerlendirmesinde gayrimenkul yatırım fonları gibi nitelikli ve kurumsal yatırımcıların artması ile birlikte daha analitik yatırım süreçlerinin hakim olacağına dikkat çekti. Gönden; “Gün geçtikçe nitelikli ve mevzuat açısından sorunsuz gayrimenkullere talep artacak. Diğer taraftan mal sahibinin kimliği, profesyonel ve kurumsal yatırımcı olması açısından kiracılara da önemli avantajlar sağlayacaktır. Bununla birlikte iletişimler de daha profesyonel olacaktır.” Dedi.

Öte yandan Tuğra Gönden, gayrimenkul yatırım fonları üzerinden nitelikli ticari gayrimenkullere yatırımların döviz bazında yıllık % 6-7 civarında getiri sağladığına işaret etti. Gönden, “Bireysel yatırımlar ile bundan daha fazlası da mümkün fakat genelde daha riskli. Diğer taraftan ölçekli ticari gayrimenkullerde, ilk veya tek yatırım açısından bireysel yatırımlar mümkün olmayabiliyor. Fakat yatırım çeşitlendirme veya güven açısından bakıldığında oldukça rekabetçi getirileri var” dedi.

Ticari gayrimenkulde hukuki – teknik analizlere dikkat!

Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı  Tuğra Gönden,“Yurtdışındaki başarılı örneklere baktığımızda ‘kurumsal yatırım niteliği’ tanımı ortaya çıkıyor, yani gayrimenkul yatırım fonu vb. bir kurumsal yatırımcının analitik yatırım sürecinden geçen gayrimenkulün niteliği belli. Bu niteliğe sahip olması için yatırım öncesi kapsamlı hukuki, teknik, ticari, vergi vb incelemeler (due diligence) yaparak birçok süzgeçten geçiriliyor. Mülkün gayrimenkul pazarı bazında detaylı ticari incelemelerinin olması, performansını ve pazar içindeki eğilimleri ortaya çıkaracaktır.” Diye konuştu.

birevim
Paylaş