16 June, 2024

Kütük Ev (Ahşap) Modelleri ve Fiyatları

Ahşap evler; Türkiye’de oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Ancak, kütük evler tarzındaki bir modele Türkiye’de rastlamanın pek mümkün olmadığını söylemek gerekir. Müstakil bir ev yaptırmak isteyen ailelerin gündeminde kütük ev modelleri yer almaktadır. Kütük evlerin yapımında yekpare kütükler kullanılmaktadır. Geçmişten günümüze kadar kütük evlerin oldukça yaygın olarak dünyanın her yerinde kullanıldığını söylemek gereklidir. Kütük evler; oldukça dayanıklı ahşap evler olarak bilinmektedir.

birevim faizsiz ev

Bilhassa, İskandinavya ve diğer kuzey ülkelerinde bu tip evlere yoğunlukla rastlandığını hatırlatmak gerekir. Kütük evler, her ne kadar Türkiye’de pek yaygın olmasa da iletişim ve teknoloji çağından dolayı insanlar, kütük evlerin varlığından haberdar olmaktadırlar. Bu noktada, birçok insan kütük ev yaptırmak istemektedir.

Kütük Ev Nedir?

Ahşap evlerle alakalı olarak birçok yanılgı bulunmaktadır. Ahşap evlerin oldukça dayanıksız olduğu düşünülmektedir. Ancak, ahşap evlerin bilhassa yangınlara dayanıklılık seviyesi üst düzeydir. Çağdaş ahşap evlerde, son teknolojiye uygun olarak işlenen ahşap malzemeler kullanılmaktadır. Buna ek olarak, ahşap ve kütük evlerin sürekli olarak bakıma muhtaç olduğu iddia edilmektedir. Ancak, bu inanış doğru değildir. Çünkü, kaliteli bir şekilde inşa edilmiş kütük evin uzun yıllar boyunca sorunsuz olarak varlığını devam ettirmesi mümkündür. Birkaç senede bir bakım yaptırmak, kütük evler için yeterli olmaktadır. Ahşap ev olma özelliğine sahip olan kütük evlerin yapımında ağaç tomruklarından elde edilen kütükler kullanılmaktadır.

Kütüklerin kullanıma uygun hale gelmesi için birçok işlemden geçmesi söz konusudur. Kütük evler, dayanıklılık bakımından betonarme evlerden çok daha üstündür. Çünkü, kütük evlerin sahip olduğu teknik özellikler, bilhassa endüstriyel malzemelere fark atmaktadır. Kütük evlerin inşa edilmesinde uzun ve tek parça ağaç kütüklerinin birbirine kenetlenmesi prensibi esas alınmaktadır. Kütük evlerin iç mekan kısımları; yine aynı şekilde kütükler kullanılarak örülen duvarlarla bölünmektedir. Bunun dışında, isteyenler, farklı malzemeler kullanarak kütük evlerin iç mekan tasarımını yapabilirler. Kütük evler, yalıtım değeri sunmalarından dolayı fark yaratırlar. Kütük evler, bu özelliklerinden dolayı çok fazla ısıtma maliyeti çıkartmazlar.

Kütük Ev Modelleri

Her boyutta ve projeye uygun olacak şekilde kütük ev yapımı söz konusu olmaktadır. Kütük evlerin modelleri arasında günlük kütük ev veya dubleks kütük ev modelleri dikkat çekmektedir. Kütük ev sahibi olmak isteyenler, hazır modeller arasından tercih yapabilecekleri gibi özel tasarım kütük evlere kavuşma şansına da sahip olabilirler. Kütük ev firmalarının günümüzde oldukça profesyonel çözümler sunduğundan bahsedilebilir. Yaşam alanının belirlenmesinin ardından firmaya ait ekipler, bölgede keşif yaparak en uygun kütük ev modelinin hangisi olduğuna dair karar vereceklerdir.

Kütük Ev Fiyatları

Türkiye’de ev anlayışı; dört duvara sıkışıp kalmak olarak tanımlanabilir. Bu yüzden, insanlar, fırsat buldukları takdirde kendilerini dışarı atarak açık alanların keyfini yaşamak isterler. Bu sebepten dolayı, bilhassa açık alanlarda kütük ev yaptırma isteği, son zamanlarda birçok kişide görülmektedir. Kütük ev fiyatları, herkesin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Benzer büyüklükteki evlere kıyasla kütük ev yaptırma maliyetinin biraz daha fazla olduğu söylenebilir.

Kütük evlerin metrekare bazındaki fiyatları; 500 ile 1000 euro arasında değişmektedir. Ancak, imkanlarını zorlayarak bu evi yaptırmayı başaran birisi, uzun yıllar boyunca faydalanabileceği, anahtar teslim, her şeyiyle dört dörtlük ve son derece estetik bir eve kavuşma şerefine sahip olmaktadır. Buna ek olarak, kütük evleri prefabrik veya betonarme evlerle maliyet konusunda kıyaslamak çok mantıklı olmayacaktır. Çünkü, bilhassa dayanıklılık ve estetik açısından kütük evlerin bariz bir üstünlüğü bulunmaktadır.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Birevimolsa Reply

   Merhaba Bekir Bey,
   Kütük ahşap evlerin metre kare fiyatları TL üzerinden fakat ithal malzeme kullanılması fiyatların artmasına neden oluyor.

 1. Mehmet Gül Reply

  Kütük evlere hasta olmayan yoktur herhalde, bulunduğum mahallede yan arsamıza prefabrik kütük ev getirdiler, hayranlıkla izledim.

 2. Selda Turan Reply

  Kütük evler benimde çok ilgimi çekiyor, ancak güvenliği, böceklere karşı korumasını nasıl yapacağımı bilmiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

seventeen + 1 =