18 July, 2024

Lojmanların Satışı, Uygun Arsa Fırsatı Doğuracak

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen torba yasa ile kamu lojmanlarının satışının önü açıldı. Bununla birlikte konut sektörüne de uygun arsa temin etme fırsatı çıktı. Nasıl mı? 
Savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetlerini yürüten personel tarafından kullanılanlar hariç, kamu idarelerinin, KİT’lerin ve sermayesinin yüzde 50’sinden fazlası kamuya ait ortaklıkların mülkiyetindeki kamu konutlarını, konutun içinde oturan memurun alabilmesinin önü açıldı. Konutlar, ihale yolu ile satışa çıkacak, içinde oturanlar, öncelikli olarak satın alma fırsatını yakalayacaklar.
Konutlar içinde yaşayanlar tarafından alınmazsa en yüksek teklifi veren kişiye satılacak. Satıştan elde edilen gelir, öncelikli olarak kamu konutu yapımında kullanılacak. Eğer deprem riski bulunan  kamu kurumları var ise yıkılacak. Çoğunluğu şehir merkezlerinin içinde yer alan lojmanların yıkılması, kent merkezlerinde uygun arsaların oluşmasına sebebiyet verecek. Oluşan yeni arazilere depreme dayanıklı yeni konutlar yapılacak. İMKON Başkanı Tellioğlu, bu durumun emlak sektörüne de hareketlilik getireceğini ve fiyatlara da bir miktar yansıyacağını söylüyor.
240 Bin 398 Kamu Konutu Bulunuyor
Maliye Bakanlığının etki analizine göre, 240 bin 398 adet kamu konutu mevcut. Uygulamanın dışında kalan savunma, istihbarati güvenlik ve adalet gibi birimler ve kampus alanında yer alan, hizmet binalari ile bütünleşik lojmanlarda satışın dışında bırakıldı. Böylelikle, yıpranmış lojmanlar öncelikli olmak üzere en az 50 bin kamu konutunun satışının önü açılmış oluyor. Yıllara yayılacak olan kamu konutlarının satışında, 2018 yılında 3 bin konutunun değerlendirelebileceği hesap edildi. Lojmanların satışlarında dayanıksız lojmanlara ağırlık verilmesi ve ilk aşamada 500 milyon lira gelir elde edileceği öngörülüyor.

birevim faizsiz ev

Arsa Sorununa Katkı Sağlar
Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ziya Altan Elmas konu ile ilgili olarak, konut sektöründe yaşanan uygun fiyatlı arsa bulma sorununa çözüm sağlayabileceğini söyledi. Elmas, “Şehir içindeki kamu kurumlarının lojmanları, ciddi anlamda eskimiş, ekonomik ömrünü tamamlamış vaziyette. Buralar, kentsel dönüşüme tabi tutulması gereken alanlar. Bu alanlar dönüştürülüp özel sektörün istifadesine sunulursa hem kamu kaynak temin etmiş olur hem de konut sektörünün arsa sorunu için katkı sağlanır.” şeklinde konuştu.
KONUTDER Başkanı Ziya Elmas, “Düzenleme, arazi geliştirme noktasındaki sıkıntımızı bir miktar giderir. Arsa fiyatları sebebiyle konut fiyatları olumsuz etkileniyordu. Konut fiyatlarına da makul seviyede destek verilmiş olur, arsa fiyatlarını makul seviyede tutar. İstanbul’un önemli semtlerinde oldukça fazla kamu lojmanı var. O semtin değerine göre uygun konutlar yapılabilir. Bu düzenleme, kentsel dönüşüme de destek sağlar. Her yıl 500 bin konutun dönüşmesi lazım.” dedi.
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu da lojman satışının, inşaat sektörüne arsa kazandırılması konusunda büyük fayda sağlayacağını söylüyor. Yeni konut alanları oluşturulması açısından önemli bir fırsat doğuracağını da ekliyor. Tellioğlu, düzenleme sayesinde şehir merkezlerinde ciddi bir arsa rezervi oluşacağını dile getiriyor. Tellioğlu, “Şehir merkezlerinde uygun arsa bulunmasında sorun yaşanıyor. Düzenleme, depreme dayanıklı yeni konut alanları oluşturulmasında avantaj sağlar. Piyasa şartlarında uygun arsa fiyatları oluşur, konut fiyatlarını da bir miktar etkiler. Piyasaya hareketlilik getirir.” ifadesini kullanıyor.

birevim
Paylaş