18 April, 2024

Memurlar Konut Sahibi Olabilecek!

Kamu memurlarının yıllardır beklediği müjdeli haber hükümetten geldi. Kamu lojmanlarına ilişkin yasa Meclis’te kabul edildi.

birevim faizsiz ev

Kamu memurları, görevlerini icra ettikleri süre boyunca kamu lojmanlarında oturarak hayatlarını sürdürme şansına sahip oluyor. Ancak kamu memurlarının bugüne kadar oturdukları evi alma gibi bir şansları bulunmuyordu. Hükümet bu konuda bir çalışma başlattı ve kamu lojmanlarının memurlara satılması ile ilgili yasa tasarısını meclise sundu.

Memurlara konut satışı ile ilgili düzenlemenin yer aldığı “Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Meclis tarafından kabul edildi. Kabul edilen kanun doğrultusunda kamu lojmanlarında oturan memurlar oturdukları evi öncelikli alma hakkına sahip olacak. Söz konusu maddeye göre kamu lojmanları ihale yoluyla satılarak ekonomiye kazandırılacak. Ancak öncelikli olarak bu fırsat lojmanda oturan memurlara verilecek.

Kamu lojmanlarının birçoğu atıl durumda bulunuyor. Bu lojmanların çoğunda tapu veya oturma ruhsatı bulunmuyor. Tadilat masrafları da yüksek olacağı için Hükümet konuyla ilgili çalışma başlattı ve meclise sundu. Maliye Bakanlığı’nın desteğiyle, 10 yıldan fazla ömrü olan, şehir merkezindeki kamu lojmanları satışa sunulacak. Kamu lojmanları satışında oturan memurlara öncelik hakkı tanınacak. Memur peşin ödeme yapmak isterse yüzde 10 indirim hakkından da yararlanabilecek.

HANGİ MEMURLARI KAPSIYOR?

Lojmanlarda oturanların sıra, görev ya da hizmet tahsisli olması farketmeksizin oturanların tümü bu fırsattan yararlanabilecek. İstihbarat, adalet, savunma, güvenlik hizmetlerini yürüten personel tarafından kullanılanlar hariç olmak üzere kamu kurumlarının, KİT’lerin mülkiyetindeki konutlar ihale yoluyla satışa sunulacak. Eğer konut içerisinde oturan memur ihaledeki en yüksek tutarı verdiği takdirde öncelikli hak onun olacak. Peşin veya maksimum dört yıla kadar kanuni faiz ile taksitlendirmenin mümkün olduğu ödeme planında ayrıca peşin ödeme yapmak isteyen memurlara yüzde 10 indirim fırsatı sunulacak.

birevim
Paylaş