16 June, 2024

Merkez Bankası Hizmet Binası ihalesi bugün yapılıyor

TOKİ tarafından yaptırılacak olan Merkez Bankası Hizmet Binasının ihalesi bugün gerçekleşiyor.

birevim faizsiz ev

TOKİ, daha önce 28 Şubat’ta açık ihaleye çıktığı ve tekliflerin yeterli bulunmaması üzerine iptal ettiği Merkez Bankası Hizmet Binasının ihalesini bugün gerçekleştiriyor.

İstanbul Finans Merkezi’nde yükselecek olan proje 54 katlı bina olarak inşa edilecek. Merkez Bankası’nın imar planına göre, söz konusu parsel üzerine alışveriş merkezi, rezidans, otel, sinema, tiyatro, ofis, lokanta, gazino, çarşı, özel hastane ve eğitim alanları yapılabilecek.

Bugün düzenlenen ihaleyi kazanan müteahhit firma bu alanların satışından elde edeceği gelirden TOKİ’ye pay verecek. En fazla payı veren firma eğer gerekli şartları taşıyorsa ihaleyi kazanacak.

Hükümet 2007 yılında genel merkezleri Ankara’da bulunan kamu bankaları, finans kuruluşlarının İstanbul’a taşınacağını açıkladı. Ataşehir’deki 300 bin metrekarelik dev arazi ise adres olarak gösterildi. Ocak 2008’de TOKİ projeyi finans merkezine dönüştürdü. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Stratejisi ve Eylem Planı Ekim 2009’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Emlak Konut GYO mimari tasarımı yaptırdı ve proje hazırlama süreci başladı. Kasım 2012’de projenin inşaatı için ilk adım İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesi kapsamında 15 Ekim 2016’da BDDK ve SPK binalarının temelinin atılması ile süreç hız kazandı.

birevim
Paylaş