16 June, 2024

Mersin’de kentsel dönüşüm başlıyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Mersin’de yapılması planlanan kentsel dönüşüm çalışmaları için Akdeniz Belediyesi ile protokol imzaladı.

birevim faizsiz ev

Mersin’in Akdeniz Belediyesi, KHK kapsamında Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Kaymakam Hamdi Bilge Aktaş’ın göreve başlamasıyla çalışmalarına hız verdi. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile ön protokol imzalayan Akdeniz Belediyesi, kentsel dönüşüme Bahçe, Barış ve Mahmudiye mahallelerinden başlayacak.

Kentsel dönüşüm hakkında bilgi veren Kaymakam Hamdi Bilge Aktaş şunları kaydetti; “İmzalanan ön protokol çerçevesinde 27 hektarlık ilk aşama için yaklaşık 1 yıllık bir sürede, hak sahiplerine ait arsa ve bina değerleme çalışmaları yapılacak. Çarpık yapılaşmadan dolayı yaşanan gerileme, kentsel uyum ve dengeyi olumsuz yönde etkiliyor. Akdeniz ilçesi bu anlamda olumsuz bir örnek teşkil ediyor. Merkez mahallelerimizden yansıyan bu çarpık görüntü, Mersin’in geleceğe dönük vizyonu ile örtüşmüyor. Merkez mahallelerimizde vatandaşlarımızla birlikte gerçekleştireceğimiz başarılı bir kentsel dönüşüm çalışmasının, Mersin’in dönüşüme ihtiyaç duyan diğer ilçeleri için de örnek bir proje olacağına inanıyoruz. Bu çerçevede, ilk aşama projemizdeki toplam 3 bin 308 bağımsız bölümün hak sahibi durumundaki 4 bin 905 vatandaşla birebir görüşeceğiz. Katılımcı ve paylaşımcı bir yönetim anlayışı çerçevesinde, bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın kentsel dönüşüme esas karar alma süreçlerine aktif olarak katılmalarını istiyoruz.”

birevim
Paylaş