24 April, 2024

Metrekare hesaplaması nasıl yapılır?

Ev alırken ve ev satarken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de metrekare hesaplamasıdır. Metrekare hesaplaması ile o evin yaşam alanını hesaplayabilirsiniz. Peki Metrekare hesaplaması nasıl yapılır?

birevim faizsiz ev

Ev almaya karar verdiğinizde evin brüt metrekaresi yerine net metrekaresine bakarak karar vermeniz gerekir. Çünkü brüt metrekarede evin kullanılmayan alanları da brüt metrekareye dahil edilir. Evin net kullanım alanı ise evin kullanılabilir alanlarını ortaya çıkarıyor.

Evin yaşam alanını hesaplamak istiyorsanız, öncelikle evin her bir odasının ayrı ayrı hesaplanması gerekir. Bu değerlerin toplamı en doğru sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Her Bir Oda İçin Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Evinizdeki bir odanın metrekaresini ölçmek istiyorsanız, yapmanız gereken işlem son derece basittir. Ancak bir odanın metrekaresini ölçmek için o odanın dikdörtgen şeklinde olması, her zaman daha doğru sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. İki kenarın uzunluklarını birbiri ile çarptığınız zaman ise, o oda için metrekare cinsinden alan hesaplamasını yapmış olacaksınız.

Ancak eğer dikdörtgen bir odaya sahip değilseniz, bombeli ya da yuvarlak yapıda köşelere sahip bir odayı ölçmek isterken, odanın bombeli kısımlarını dik üçgenlere ayırmanız, en yakın sonucu elde etmenizi kolaylaştıracaktır. Bir dik üçgenin alanı, birbirine dik olan iki kenarın çarpımının yarısına eşit olacağından, çıkan sonuçları birbiri ile topladığınızda alanınızın metrekaresini rahatlıkla hesaplamış olursunuz.

Dikdörtgen M2 Hesabına Bir Örnek

Örneğin, iki farklı kenar uzunluğu bulunan bir odanın alan hesabını ele alalım. Duvarlardan biri 200 cm, diğeri ise 150 cm değerlerine sahipse, yapacağınız işlem bu iki değeri birbiri ile cm ya da metre cinsinden çarpmanız olacaktır.

200 cm x 150 cm = 3 m²

Kısaca bu örnekteki odanın yaşam alanı 3 metrekare olarak belirlenmiş olacaktır. Bu alan, net değeri verdiği için, tamamı yaşam alanınız için kullanılabilir anlamına gelmektedir. Bu nedenle özellikle ev satın almayı düşünüyorsanız, satıcı ile iletişime geçtiğinizde net alan bilgisini mutlaka edinmelisiniz.

birevim
Paylaş