18 July, 2024

Miras Kalan Evin Tapusu Nasıl Alınır?

Miras, birinin ölümü sonunda 1. Derece yakınlarına, 1. Derece yakınları yok ise diğer mirasçılarına kalan borç ya da gayrimenkuller anlamına gelmektedir. kişiler kendilerine kalan bir evin tapusunu kendi üstlerine hukuken alma hakkına sahiptir. Elbette bu durumu gerçekleştirebilmek için bazı yolların izlenmesi gerekmektedir. Miras kalan evin tapusu nasıl alınır? Sorusu da mirasçıların sık sık sordukları sorular arasında yer almaktadır.

birevim faizsiz ev

Miras kalan evin tapusu öncelikli olarak kişilere hangi belgeler ile başvuru yapmaları gerektiğini izah etmek gerekmektedir. Başvuru esnasında gerekli olan belgeler ise aşağıda yer almaktadır.

Miras Kalan Evin Tapusunu Almak İçin Gerekli Olan Belgeler

Miras kalan evin tapusu  hangi belgelerin gerekli olduğunu da merak etmektedir. Mirasçı tek ya da birden fazla kişi olabileceğinden dolayı kimlik belgeleri mutlaka gereklidir. Mirasçıların her biri 1 adet vesikalık fotoğraflarını yanlarında getirmek zorundadır. Yapılacak olan işlemde bir temsil söz konusu ise vekaletname ya da vasi kararı gibi belgelerin getirilmesi gerekmektedir. Noterden ya da sulh mahkemelerinden onaylı olan veraset belgesinin aslı ya da örneği gerekmektedir. Miras kalan evin tapusu nasıl alınır? Sorusunu soran kişiler tapu senedinin gerekli olup olmadığını da merak etmektedir. İstenen belgeler arasında varsa tapu senedi ve zorunlu deprem sigortası da talep edilmektedir.

Miras Kalan Evin Tapusunun Alınması

Miras kalan evin tapusu nasıl alınır? Sorusunu soran kişiler tüm belgeleri hazırladıktan sonra ne yapacakları konusunda bilgi sahibi olmayabilir. Tüm belgeler tedarik edildikten sonra tapu müdürlüğüne gidilmesi ve belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir. Belgeler yetkililer tarafından kontrol edildikten sonra evin vergi borcunun olup olmadığı kontrol edilir. eğer söz konusu bir borç var ise ödemelerin yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Aksi takdirde tapunun devir işlemi gerçekleştirilmez. Miras kalan evin tapusu nasıl alınır sorusunu soran kişiler tapunun kayıp olduğundan haberdar oldular ise gayrimenkulün bulunduğu yerdeki tapu müdürlüğüne gidilerek tapu tescil belgesinin çıkarılması gerekmektedir. Tüm bu işlemlerden sonra mirasçılar tapuyu kendi üstlerine alabilmektedir.

birevim
Paylaş