21 May, 2024

Müjde! Kira Gelirinde Vergi Oranı Düşecek

Kira gelirinin vergilendirilmesindeki yüzde 25’lik oranın yüzde 15’e düşürülebileceğini açıklayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, Kira gelirinin vergilendirilmesinde gerçek gidere geçiliyor. “Yüzde 25’lik oran 15’e düşürülebilecek” şeklinde açıklamalarda bulundu.

birevim faizsiz ev

Kurumlar ve gelir vergisinde yapılacak düzenlemeler hakkında açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, Gelir Vergisi düzenlemesinde beyanname veren mükellef sayısının artırılmasını sağlayacaklarını belirterek şu şekilde konuştu, “Kira gelirlerinin vergilendirilmesinde uygulanan doğrudan gider yazma modeli yerine gerçek gidere geçmek istiyoruz. Yüzde 25’lik oran 15’e düşürülebilecek. Özel inşaat işlerinde vergileme çok karışık, basitleştireceğiz. Bakanlar Kurulu’na beyanname verme ile ilgili kapsamı genişletme yetkisi veriyoruz.”

Stratejik sektörlerde Kurumlar Vergisi indirimine yönelik çalışma yaptıklarını ve “Çalışanı da kazanacak üreteni de…” şeklinde açıklamada bulunan Ağbal, “İndirim yapılabilir mi?” sorusuna da, şöyle cevap verdi: “Bence yapılabilir. Kritik sektörlerde, Türkiye’nin rekabetçiliğini artıracak daha fazla reel sektör yatırımı gelmesini sağlayacak şekilde kurumlar vergisi oranlarında indirim çalışması yapılabilir mi diye teknik düzeyde çalışıyoruz. Bankacılık ve finans sektöründe indirim söz konusu değil.”

Yüksek teknolojili ve yerli üretim yapan şirketlerin kendileri için öncelikli olduğunu ifade eden Ağbal, “Bir de enerji, savunma- güvenlik, sağlık sektörü gibi stratejik sektörler var. Üzerinde çalışıyoruz. İlk başta vergi hasılatına etki yapabilir ama kanaatimce bu getirdiğimiz teşvik yatırımları artıracağı için toplam vergi gelirleri orta ve uzun vadede olumlu etkilenir” diye konuştu.

Ağbal, ayrıca uluslararası firmaların ülke tercihlerini yaparken vergi oranlarını çok önemsediğini vurgulayarak  “Yakın zamanda birçok ülke vergi indirimi yaptı. İrlanda’da bazı sektörlerde Kurumlar Vergisi yüzde 12. İngiltere ve ABD indirim yapacağını açıkladı. Türkiye 2006’da yüzde 33’lük oranı 20’ye çekmişti” şeklinde konuşmasına devam etti.

Yıl sonunda bütçe açığının 60 milyar lira civarında gerçekleşmesini beklediklerini ifade eden Ağbal,
“Hükümet olarak büyük bir kararlılıkla bütçe açığının bu seviyede kalması için yoğun gayret gösteriyoruz. Bunu da gerçekten böyle olması gerektiğine inandığımız için yapıyoruz” dedi.

birevim
Paylaş