16 June, 2024

O binalarda alım-satım yapılamayacak

2011 yılından itibaren ruhsatlı binalarda eğer ‘Enerji Kimlik Belgesi’ yok ise alım ve satım yapılamayacak.

birevim faizsiz ev

Binaların yalıtım malzemesi, teknik altyapı ve ısı kullanım kalitesini gösteren ‘Enerji Kimlik Belgesi’ olmadığı takdirde binaların alım ve satımı yapılamayacak. 2011’den önce ruhsat alınmış binalarda geçerli olacak zorunluluk 2 Mayıs 2017’de başlayacak. Bu uygulamayla birlikte binaların enerji verimlilik seviyesi ortaya koyulacak. Bu değerlendirme, binaların satış değerini ve tüketici tercihlerini etkileyecek.

Kamuoyunda bilinenin aksine ‘Enerji Kimlik Belgesi’ için yalıtım ya da mantolama zorunluluğu bulunmuyor. Enerji Verimliliği Kanunu’na göre, 2011’den önce yapı ruhsatı almış tüm binalar için EKB zorunluluğu ise 2 Mayıs 2017’de başlayacak. 2 Mayıs’tan sonra bina alım-satımlarında EKB olmadan işlem yapılamayacak. Bu belgeyle birlikte binaların fiyatının da etkilenmesi bekleniyor.

2011 yılı öncesi binaların enerji verimliliği, EKB ile gösterilecek. A’dan G’ye kadar 7 kategoride enerji sınıfı var. Yeni binaların, en az C kategorisini tutturması isteniyor. Ancak mevcut yapılar için seviye zorunluluğu yok. Söz konusu belge, dairelere ya da konutlara değil, binalara veriliyor. Binalara gelen uzmanlar, binanın, ısı kullanımı, teknik altyapısı, malzeme, kapı, cam sistemleri gibi özelliklerine bakarak, binaların enerji tüketim seviyesini belirleyecek.

birevim
Paylaş