18 July, 2024

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi hayata geçiriliyor

İstanbul’un en eski semtlerinden Okmeydanı’nda kentsel dönüşüm çalışmaları başlıyor.

birevim faizsiz ev

İstanbul’un deprem kuşağında yer alması sebebiyle şehrin bir çok yerinde kentsel dönüşüm çalışmaları hızla devam ediyor. İstanbul’un en eski semtlerinden Okmeydanı’nda ise binalar mülkiyet probleminin etkisiyle denetimsiz olarak yapılmış. Bu sebeple Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmaları başlıyor.

Harmoni Yönetim Kurulu Başkanı Aysel Aktan, Okmeydanı’nda yapılan çalışmalara dair açıklamalarda bulundu. Aktan, bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirilen en büyük kentsel dönüşüm faaliyeti olduğunu söyledi. 5 bin 500 binanın yıkılıp yeniden yapılacağı dev projenin büyük önem taşıdığına işaret eden Aktan, bölgede yaşayan vatandaşların sağlam binalarda, sağlıklı bir yaşama kavuşacaklarını dile getirdi.

Başkan Aktan konuşmasına şöyle devam etti: “Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi, Beyoğlu Belediyesi tarafından uzun yıllardır emek verilen bir proje. Proje yaklaşık 5 bin 500 binada 25 bin bağımsız birimi kapsamakta. Harmoni olarak biz bu projede değerleme kısmında görev almak üzere KİPTAŞ tarafından yapılan ihale sonucu görevlendirildik. İhale konusu öncelikle değerleme modelinin oluşturulması ve bu modele göre öncelikle bina ölçeğinde tüm binalarda mevcut kullanım değerinin belirlenmesi, devamında bağımsız bölümlerin sahada ölçülerek değerlerinin ayrı ayrı belirlenmesi son olarak da örnek bir proje adasında dağıtıma esas proje şerefiyesinin yapılması. Halihazırda sahada bina ölçümleri devam ediyor, ihale süresinin sonu olan yıl sonuna kadar değerleme aşaması da tamamlanmış olacak.”

birevim
Paylaş