411 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Konut Kredisi

Ortak Ev Almak için Ortak Kredi Kullanılır mı?

Gelir durumunun yetersizliği nedeniyle bankaların konut kredisi hizmetinden yararlanamayan vatandaşlar, yakınları ile ortak yatırım yapmak ya da oturmak amacıyla ortak kredi kullanabiliyor. Peki, Ortak konut kredisi nedir? Nasıl kullanılır?

Konut kredisi kullanarak ev almak istiyorum diyenler; gelirleri tek başına yetersiz olduğunda istedikleri bir kişi ile beraber “ortak kredi” kullanabiliyor. Bankaların sunduğu bu kredi imkanı ortak konut kredisi olarak adlandırılıyor.

Ortak konut kredisi kullanıldığında hem kredi borcuna, hem de alınan eve ortak olunuyor. Ortak konut kredisi bankalardan arkadaş, kardeş, akraba ya da eş ile beraber ortak olarak yatırım ya da oturmak amacıyla kullanılıyor.

İşte detaylar;

– Ortak tapu uygulamasında bankalar kişilerin adına ayrı ayrı krediler açarlar. Ancak ipotek alınan evin tamamına konduğu için ortak kredi kullanan kişiler birbirinin borcundan da sorumludur.

– Kaç kişinin tapuya ortak olacağı bankalarda kesin değildir. Bankanın Tahsis birimleri başvuran kişileri araştırır ve uygunluğuna göre karar verirler.

– Tapu işlemlerinde  ek  masraf çıkmaz. Toplam alıcı masrafı, ikiye bölünerek tapuya ödenir.

– Ortak ev almak istiyorum diyen kişilerden biri, bankanın kredi politikasına uymuyorsa ortak tapu işlemine banka onay vermez.

– Eşlerde ortak tapu ile kredi kullanabilirler. Eşlerinde  krediye uygunluk şartı aranmaktadır.

Benzer Yazılar
Konut Kredisi

Kredi ile Ev Alacaklar Dikkat

Güncel HaberlerKonut Kredisi

Döviz kurundaki artış konut kredisi faizlerini etkiler mi?

Ekonomi HaberleriKonut Kredisi

Konut Kredisi Faiz Oranları Yeniden Yükselişte!

Konut Kredisi

Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum