18 July, 2024

Oturma odası dekorasyonu için 5 öneri

Evlerde en çok zaman geçirilen odalar oturma odalarıdır. Gün yorgunluğunun atıldığı, aile bireyleriyle sosyalleşilen alanlardır oturma odaları. Bu neden oturma odası dekorasyonu büyük önem taşır. Konforlu ve rahat bir ortam yaratmak için oturma odanızı nasıl dekore etmelisiniz? İşte bilinen doğrular ve yanlışlar…

birevim faizsiz ev

1- Koltuk takımını küçük seçin

Ortamın ferah gözükmesi eşyaların büyüklüğüne bağlıdır. Oturma odalarında koltuk takımını küçük seçerek ortada açık alan bırakmalısınız. Dar ve sıkışık bir ortam günün yorgunluğunu atmanız için uygun bir alan olmaz.

2- Aydınlatmaya önem verin

Aydınlatmada küçük bir dokunuş bile oturma odası dekorasyonunda büyük değişime yol açabilir. Ev dekorasyonunda aydınlatma hep sona bırakılsa da ferah ve rahat bir ortam için aydınlatma oldukça önemlidir.

3- Odak noktanızı belirleyin

Dekorasyona başlamadan önce alandaki odak noktanızı belirlemelisiniz. Odaya ilk girdiğinizde göze çarpan ilk şey ne olmalı? Koltuk takımı mı, duvardaki tablolar mı yoksa aksesuarlar mı? Bunu belirleyerek oturma odası dekorasyonunuzu buna göre yapmalısınız.

4- Soğuk bir atmosfer yaratmayın

En çok vakit geçirdiğiniz odada sizi yansıtan bir enerji olmalı. Bunun için çok fazla para harcamanıza gerek yok. Küçük dokunuşlarla oturma odanızda sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz.

5- Renk seçimine dikkat edin

Odada seçeceğiniz renkler ortamın atmosferini etkiler. Mobilyaların, duvarların ve aksesuarların renk uyumu odanızın ferah ve konforlu görünmesini etkiler. Tek tip renk yerine birbirine uygun renkler kullanarak sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz.

birevim
Paylaş