15 June, 2024

PTT İhtiyaç Kredisi Nedir? Kimler Faydalanabilir?

PTT daha önce, bünyesinde bulunan çalışanlara ve emekli maaşını kendisi üzerinden alan müşterilerine yönelik ihtiyaç kredi planı oluşturmuştu. Artık bu ihtiyaç kredisinden herkesin yararlanabileceğini duyurdu. İhtiyaç kredisi almak uzun ve karmaşık işlemler gerektirmiyor. PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar üzerinden nüfus cüzdanı ile kolayca başvuru yapılabiliyor. Kredi almak için herhangi bir yaş aralığı bulunmasa da 80 yaş ve üzeri müşterilere kredi verilmiyor. Ayrıca geri ödeme planı, müşterinin yaşına göre hesaplanıyor. Kredi alınılan süreden itibaren 80 yaşına kadar olan zaman içerisinde kredinin ödenmesi bekleniyor.

birevim faizsiz ev

PTT İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İhtiyaç kredisi almak için herhangi bir ön şart sunulmuyor. PTT kendi üzerinden yapılan başvurularda kefil istemiyor, ancak bu durum anlaşmalı bankalarda farklılık gösterebilir. Ayrıca PTT ihtiyaç kredisi almak için hayat sigortası yapmak zorunludur. Bu şart PTT ve anlaşmalı diğer bankalarda geçerlidir. Bunun sebebi ise kredi almak isteyen müşterilerin yaşlarının yüksek olmasıdır.

PTT ihtiyaç kredisi almak için TC Kimlik kartı veya nüfus cüzdanı ile PTT şubelerine ya da PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalardan birine başvuru yapılabiliyor. 60 ay vade ile alınan bu kredinin ödemesi yapılırken alındığı banka üzerinden belirlenen ödeme planına uyulması gerekiyor. Kredi alımının başvuru yapılan banka tarafından onaylanmasının ardından, kredi başvurusu yapan kişinin gelir durumunu gösteren bir belgeyi bankaya sunması gerekiyor. Bu işlemler tamamlandıktan sonra en kısa süre içerisinde istenilen para banka hesabına yatıyor.

Başvuru Şartları Nelerdir?

PTT ihtiyaç kredisi almak için belirlenen bazı şartlar bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi almak isteyenlerin başvurmadan önce bu şartları sağladıklarından emin olmaları gerekiyor. PTT önceden, ihtiyaç kredisini yalnızca maaşını kendi üzerinden alan emeklilere ve kendi çalışanlarına veriyordu. Ancak artık isteyen herkesin ihtiyaç kredisinden yararlanabileceğini açıkladı. Maaşlarını ödemeleri için ise 60 ay vade sunuyor. Çekilen kredinin miktarına göre faiz oranı belirleniyor ve müşteriye sunulan bu faiz oranının onaylanmasının ardından kredi verilebiliyor. Bu faiz oranı kredinin miktarına göre farklılık gösteriyor. 3 Bin TL – 9,999 Bin TL arasında alınan kredinin faiz oranı %2,86 olarak yansıyor.10 Bin TL – 19,999 Bin TL arasında alınan kredinin faiz oranı %2,47 olarak yansıyor. 20 Bin TL – 55 Bin TL arasında alınan kredinin faiz oranı ise %2,35 olarak yansıyor.

Geri Ödeme Nasıl Yapılır?

Geri ödeme başvurulan bankanın belirlediği şartlara göre yapılıyor. Bunun için her banka farklı vade seçenekleri ve faiz oranları belirlemiştir. Genel olarak vade oranı 3 ile 60 ay arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca bankalar farklı miktarlarda kredi vermektedirler. Bu miktarlara yansıyan faiz oranları bankanın internet sitesi üzerinden kolayca öğrenilebilir. Bazı bankalar ödemeye ek olarak tahsilat ücreti de istemektedir. Ödeme planı oluşturulurken faiz oranı, tahsilat ücreti, talep edilen vade miktarı dikkate alınır. Hazırlanan ödeme planına uyulmaması durumunda bankalar, kendi politikalarını ve yönergelerini uygulama hakkına sahiptir. Bu durumda kredi notu düşürülebilir, müşteri hakkında idari takip ya da icra takibi oluşturulabilir. Kredi alırken kredi notu dikkate alınır ve bazı bankalar kredi vermek için kefil talep eder.

Hangi Bankalar Üzerinden Başvuru Yapılır?

PTT ihtiyaç kredisi almak için PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalara başvuruda bulunulmalıdır. Bu bankalar aşağıda listelenmiştir:

  • TEB
  • Burgan Bank
  • Denizbank
  • Aktifbank
  • Vakıfbank
  • ING Bank

Listelenen bu 6 bankaya şubeleri ya da web siteleri üzerinden başvuru gerçekleştirilebilir. Ayrıca en yakın PTT şubesinden de başvuru yapılmaktadır.

PTT ihtiyaç kredisi kapsamında belirtilen bu şartlar PTT üzerinden alınan krediler için geçerlidir. Başvurulan bankaya göre şartlar değişiklik gösteriyor.

Anlaşmalı Bankalara Nasıl Başvurulur?

PTT ihtiyaç kredisi almak isteyen müşterilerine, kendi dışında 6 bankaya başvuru imkanı sunmaktadır. Bu bankalar PTT’nin sunduğu şartlar yerine kendi politikalarına yönelik şartlar ile kredi veriyor. Bankaların sunduğu şartlar ve başvuru süreci aşağıdadır:

Burgan Bank

Burgan Bank üzerinden kredi almak oldukça basit. Bunun için PTT şubesine ya da bankanın internet sitesi üzerinden başvuru yapılması gerekiyor. İnternet üzerinden başvurmak için bankanın web sitesi üzerinden internet bankacılığı hesabına giriş yapılmalıdır. Burada üst menüden “Benim İçin” kısmı seçilmeli ve PTT İhtiyaç kredisi sekmesine tıklanmalıdır. Açılan sayfada talep edilen tutar isteniyor ve buna göre bir taksit planı oluşturuluyor. Ardından TC Kimlik numarası ve bir telefon numarası talep ediliyor. Bu formun onaya gönderilmesi ile başvuru işlemi gerçekleşmiş oluyor.

TEB

TEB, PTT ihtiyaç kredisi verirken kendi belirlediği şartlar üzerinden değerlendirme yapıyor. Bu şartlar sağlanmadığı takdirde kredi başvurusu onaylanmıyor. Müşterilerin TEB üzerinden yapacağı kredi limiti minimum olarak 2500 TL, maksimum ise 40.00 TL olarak belirlenmiştir. 3 ay ve 60 ay vade ile ödenebilecek ihtiyaç kredisi, 70 yaş üstü emeklilere verilmiyor.

TEB tarafından ihtiyaç kredisi almak isteyenler başvuruyu yalnızca PTT şubesi üzerinden TC Kimlik numaraları ile yapabiliyor. Bu banka internet sitesi üzerinden yapılan başvuruları kabul etmiyor.

Denizbank

Denizbank PTT ihtiyaç kredisini müşterilerine “Her derde deva ihtiyaç kredisi” sloganı ile sunuyor. Denizbank da kendi faiz oranlarını ve şartlarını PTT’den ayrı olarak belirliyor. Buna göre Denizbank’tan ihtiyaç kredisi almak isteyenler minimum 2000 TL, maksimum 36.000 TL kredi başvurusunda bulunabilecek. Faiz oranları ise şu şekilde; 2000 TL – 5000 TL arasında kredi almak isteyenlere %3,09 oranında faiz uygulanacak, 5001 TL – 10.000 TL arasında kredi almak isteyenlere %2,89 oranında faiz uygulanacak, 10.001 TL – 36.000 TL arasında kredi almak isteyenlere %2,74 oranında faiz uygulanacak. Başvurular ise internet sitesi üzerinden değil, yalnızca PTT şubesi üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Aktifbank

Aktifbank, PTT ihtiyaç kredisi miktarını minimum 1250 TL, maksimum ise 30.000 TL olarak belirlemiştir. Aktifbank ayrıca tahsis ücreti de almaktadır. Alınan bu ücret kredinin miktarına ve vadesine göre farklılık gösteriyor. En fazla 60 ay vade ile kredi borcu ödenebiliyor. Bu bankadan kredi alınırken kefil göstermek zorunlu değildir. Başvurular yalnızca PTT şubeleri üzerinden yapılabiliyor.

Vakıfbank

Vakıfbank üzerinden ihtiyaç kredisi almak için PTT şubeleri üzerinden başvuru yapılıyor. Vakıfbank, yalnızca emekli maaşını PTT üzerinden alan ve SGK emeklisi olan müşterilere veriyor. 36 ay vade imkanı sunan banka kredinin maksimum limitini 20.000 TL olarak belirlemiştir. Başvuru yapacak olanların 80 yaşını doldurmamış olması gerekiyor. Başvurular internet sitesi üzerinden yapılamıyor, bunun için şubeye başvurulması gerekiyor.

ING Bank

ING Bank PTT ihtiyaç kredisini müşterilerine “Kredi Postam” sloganı ile tanıtıyor. Müşterisine PTT’nin sunduğu şartlardan farklı şartlar sunuyor. Buna göre kredi başvurusunda bulunanlar minimum 1000 TL, maksimum 45.000 TL kredi alabilecekler. 3 ay ile 60 ay arasında vade seçeneği sunan banka üst yaş limitini 75 olarak belirliyor. Ayrıca kredi sigortası zorunluluğu bulunmaktadır. Tahsis ücreti de alan banka, faiz oranlarını %2.24 ile %2.74 arasında belirlemiştir. Kredi miktarına ve belirlenen vadeye göre bu oranlar değişiklik gösterir. Tahsis ücreti ise kredi tutarının binde beşi olarak belirlenmiştir. Başvurular PTT şubeleri üzerinden alınmaktadır.

birevim
Paylaş