Güncel Haberler

Sağlık Bakanından McDonald’s açıklaması

McDonald’s hamburgerlerinin içindeki etin hayvansal yağ hamuru ve amonyaktan oluştuğu iddiasıyla firmaya dava açan ünlü İngiliz aşçı davayı kazandı.

Ünlü İngiliz aşçının firmaya açtığı davayı kazanması üzerine tüm dünyada gündem konusu oldu. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın talimatları üzerine konu ile ilgili araştırılma yapıldı. Araştırmanın üzerine Mc Donald’s konu ile ilgili açıklama yaptı.

Bakan Akdağ, araştırmalar doğrultusunda hazırlanan raporla ilgili bilgi verdi. Raporda; kullanıldığı iddia edilen amonyağın ABD’de kullanımının serbest olduğu, Avrupa Birliği ve ülkemizde yasak olduğunu belirtildi.

Akdağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile Sağlık Bakanlığı yetkililerinin koordine çalıştıklarını ve bugüne kadar yapılan çalışmalarda hayvansal yağ hamuru ve amonyaka rastlanılmadığı söyledi.

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI

“Son günlerde kamuoyunda yer alan Mc Donald’s’a karşı açılmış bir dava iddiası üzerine hazırlanan haberler tümüyle gerçek dışıdır. Mc Donald’s’a söz konusu iddiayla ilgili açılmış bir dava ve buna bağlı olarak da alınan bir mahkeme kararı yoktur.

Kaldı ki, bir başka ülkede gündeme gelen ve Türkiye ile hiçbir ilgisi bulunmayan asılsız iddiaların aradan hayli uzun zaman geçtikten sonra Türkiye gündemine dahil edilmeye çalışılması düşündürücüdür. Bu konuyla ilgili takibimiz, her türlü yasal hakkımız saklı kalmak kaydıyla devam etmektedir.

Tüketicilerimizin sağlığı bizim için her şeyden daha önemlidir. McDonald’s standartlarında asla ödün verilmeyecek en temel konu; gıda güvenliği ve ürünlerin kalitesidir.

McDonald’s’ın hamburger köftesi, 1986 yılından beri Türkiye’de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylı ve uluslararası bağımsız denetim firmaları tarafından denetlenip onaylanmış tedarikçilerimizin tesisinde, McDonald’s’a özel bir hatta, saf dana etinden katkısız olarak İslami usullere uygun şekilde üretilmektedir.

Et tedarikçilerimiz, gıda güvenliği sertifikasyonu konusunda uluslararası saygınlığı ve tanınırlığı olan kurumlar tarafından yapılan denetimlerden daima en yüksek sonuçları elde etmektedir. Mc Donald’s için üretim yapan tüm üreticilerimiz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın getirdiği kurallar ve Türk Gıda Kodeksi’ne ek olarak McDonald’s’ın üreticileri için geçerli tüm gıda güvenliği koşullarına da uymaktadır”

Benzer Yazılar
Güncel Haberler

Faizsiz Ev ve Araba Alma Sistemleri Nasıl İşliyor?

Emlak & Konut HaberleriGüncel Haberler

Elazığ’a TÜGVA ve Birevim’den İcathane Atölyesi

Güncel Haberler

Eminevim'den BB Erzurumspor'a Şampiyonluk Prim Desteği

Güncel Haberler

Katılımevim’den Gebzespor’a Sponsorluk Desteği Açıklaması