21 May, 2024

Sahibinden Satılık Araba ve Ev Alma Fırsatı

Ülkemiz şartlarında, ev veya araba almak belli bir birikim gerektiren durumlardır. İyi düşünülmesi, araştırılması gereklidir. Bu türden olan yatırım işleri, güvenilir kurumların işbirliği gerçekleştirilmelidir. Her ülke ve şehirde yaşayanlar için aynı öneme sahip olan ev ve araba edinmek; gerek ekonomik açıdan gerekse ihtiyacın önemi bakımından üzerinde iyi düşünülmesi gereken bir konudur.

birevim faizsiz ev

Araba veya ev satın almak ciddi bir bütçeyi gerektirir. Maalesef birçok insan, mülk edinimleri bir anda yapamıyor. Yıllarca yapılan birikimler, satın alma kararından sonra iyice detaylı bir araştırma yapmak gerekiyor. Ev sahibi olmak veya araba almak istediğinizde, kişisel aylık kazancınız ve aylık olarak bütçenizden söz konusu yatırımlar için ne kadar ayırabileceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Bu planlamayı yaptıktan sonra mevcut bütçenizle alabileceğiniz ev ya da arabanız özelliklerini belirlemelisiniz. Örneğin, kaç m2 ev almak istediğiniz, evin bulunmasını istediğiniz lokasyon veya sahip olduğu donatılar ya da ulaşım akslarına yakınlığının ne olacağı gibi.

Sahibinden Satılık Ev ve Araba

Eskiden, teknolojinin bu kadar gelişmediği zamanlarda, herkes, evini ya da arabasını sahibinden bulurdu. Ancak, günümüz koşullarında sahibinden araba ya da sahibinden ev bulmak da bir o kadar zahmetli. Nedeni ise, ev ve araba alıp, satma işlemleri hem zaman alıcı hem de vakit kaybettiren işlemlerdir. Ev sahipleri artık ne konuda olursa olsun mülk satışı sırasında hiçbir şeyle uğraşmak istemiyor veya buna zaman ayırmıyor. O nedenle, bir mülk satmak isteyen, emlakçı veya oto galeriye mülkün satılması için yetki veriyor. İşte, o zaman mülkün satış fiyatı üzerine bir de komisyon parası eklendiğinden satış fiyatı biraz daha artıyor. Böylece, almak istediğiniz ev veya arabaya daha fazla ücret ödemiş  oluyorsunuz.

Bu nedenle, sahibinden ev veya araba satın almak alıcıların her zaman tercih ettiği önemli bir detay. Çünkü böyle olması halinde ise, hem mülk hakkında detaylı bilgi alma şansınız var, hem de aracı olmadığından komisyon ödemezsiniz. Böylece, komisyon ödemeleri ve ara ödemelerin yükünden kurtulmuş olursunuz.

birevim
Paylaş

4 Comments

  1. Yunus Kara Reply

    Ev veya araba alacağım zaman genelde sahibinden satılıklara bakıyorum, çünkü emlakçılara/galerilere çok fazla komisyon ödüyoruz

  2. Yaşar Yüksel Reply

    Sahibinden satılık araba ilanlarına baktığımda fiyatların bir tık daha düşük olduğunu görüyorum galeriler üstüne çok koyuyorlar

  3. Recep Kılıç Reply

    Birevim araba sektörüne de çok ciddi bir giriş yaptı son zamanlarda, araba sektöründe de çok başarılı bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

12 + seventeen =