18 April, 2024

Sanayi bölgeleri yaşam alanına dönüşüyor

İstanbul’un sanayi bölgeleri yavaş yavaş lüks yaşam alanlarına dönüşüyor. Sınırlı arsa arzı, sanayi bölgelerini müteahhitlerin yeni gözdesi haline getirdi. Bu bölgelerdeki konut fiyatları da buna bağlı olarak 5 yıl içinde yüzde 200 oranında artış gösterdi. Müteahhitlerin yeni gözdesi bölgeler ise Ayazağa, Güneşli, Kağıthane, ve Sancaktepe…

birevim faizsiz ev

FABRİKA YERİNE LÜKS YAŞAM
Geniş arsa alanları üzerine kuluna fabrikalar, inşaat şirketlerinin gözde bölgeleri haline geldi. Şirketler tarafından satın alınan bu alanlarda şimdilerde lüks konut projeleri hayata geçiyor.

Zeytinburnu, Basın Ekspres Yolu, Ayazağa, Kağıthane, Kartal, Sancaktepe sanayiden dönüşümde en çok rağbet gören bölgelerin başında yer alıyor. Bu bölgelerde fabrika sahipleri ile anlaşan firmalar, mevcut yapının yıkım işlemlerinin ardından markalı konut projeleri inşa ediyor. Bölgesine ve arsanın konumuna göre değişmekle birlikte arsa sahiplerine yüzde 45 ila 55 arasında pay veriliyor. Fabrika yerine yapılan projeler büyük oranda kentsel dönüşüm kapsamına alındığı için evlerin yüzde 18 ya da 8 yerine yüzde 1 KDV oranı ile satılması da avantaj olarak değerlendiriliyor.

Yapılan yeni konut projeleri ve ulaşım yatırımlarının etkisi işe bu bölgelerde yeni konut fiyatları artıyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından yapılan araştırmaya göre bu bölgelerde markalı proje evlerinin fiyatı 5 yılda yüzde 200 oranında artış gösterdi.

LÜKSE DÖNÜŞEN BAZI BÖLGELER

Bağcılar’a bağlı Güneşli’de özellikle Basın Ekspres yolu üzerindeki sanayi bölgeleri birbir lüks konut projelerine dönüştü. Bu bölgedeki geniş sanayi alanları, lüks konut projeleri üreten firmaların ilgi odağı oldu. Atatürk Havalimanı, metro ve metrobüs gibi İstanbul’un en önemli ulaşım akslarına yakınlığı ile dikkat çeken bölgede konutun yanı sıra ofis ve otel yatırımları da ön plana çıkıyor.

KARTAL

Kentsel dönüşüm bölgelerinden biri olarak öne çıkan Kartal, Adalar manzarasıyla dikkat çekiyor. Kartal metrosu ve adliyenin etkisiyle semt değer kazanmaya devam ediyor. Kartal’da dairelerin metrekare fiyatları 4500 TL ile 6000 TL arasında değişiyor. Sahil yoluna inildiğinde ise fiyatlar 7500 TL ile 10.000 TL arasında alıcı buluyor.

CENDERE

Ayazağa ve Seyrantepe’yi de içeren Cendere Vadisi fabrikadan dönüşüm konusunda en hızlı ilerleme kaydeden bölgelerden biri. Bölgede 5 yıl önce metrekaresi 1000-1500 TL’ye ev bulmak mümkün iken bugün o evlerin metrekare fiyatı 3500 TL civarında. Cendere bölgesinde yeni projelerin metrekare fiyatları ise 10.000 TL’dan satışa sunuluyor.

SANCAKTEPE

Sancaktepe, Kuzey Marmara Otoyolu ve metro güzergahında olması, ormana yakınlığı ve yeni konut projelerinin artmasıyla konut fiyatlarındaki artışın devam ettiği belirtildi. Üsküdar – Sancaktepe metro hattının inşaası ile birlikte 2000-2500 TL arasında olan metrekare fiyatları artık 3500-4500 TL arasında değişiyor.

KAĞITHANE

Konumu sebebiyle Levent ve Maslak’tan sonra ofis piyasası için 2. bölge olarak gelişmesi Kağıthane’de metrekare fiyatlarını uçurdu. 2010 yılında bölgede metrekare fiyatları 500 TL iken günümüzde 5000 TL’ye kadar çıktı.

birevim
Paylaş