411 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Güncel Haberler

Senetle Araba Nasıl Alınır? Taksitle Araba Alma

İçinde bulunduğumuz dönemde herkes hayallerini süsleyen arabanın sahibi olmak için elinden ne geliyorsa yapıyor. Ancak bu noktada yeterli nakit finansmanına sahip olmayan kişiler, araba alma hayallerini ertelemek zorunda kalıyor. Çünkü hayallerindeki araca sahip olmak için bankaların müşterilerine sunduğu taşıt kredisinden başka seçenekleri bulunmuyor. Bu sebeple söz konusu yüksek faizli taşıt kredileri ile baş edemeyen kişiler hayallerini gerçekleştirmeyi başka bir zamana erteleyerek çaresiz durumda olduklarını düşünüyorlar. Ancak bu konuyla ilgili olarak bu durumda olan vatandaşlara sunulan çok önemli bir seçenek bulunuyor. Bu seçenek de doğal alarak senetle araba satın almak… Bu yöntemle araba satın almak ne kadar mümkün, ne kadar mantıklı? Senetle araba nasıl alınır, nelere dikkat edilmesi gerekir? Pek çok kişinin kafasını meşgul eden bu soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bankalardan taşıt kredisi almak oldukça sıkıntılı bir iştir. Nitekim bu hevesle bankaların kapısını aşındıran kişiler de rahatlıkla bilecekleri üzere, bankalar karşılaştıkları en ufak bir pürüzde başvuran kişiye kredi vermekten kaçınmaktadır. Ülkemizde bankalara yapılan kredi başvurularının çok büyük bir kısmının da taşıt kredileri olduğu düşünüldüğünde bankaların bu konuda ne kadar titiz davrandıkları bir kez daha dikkat çekmektedir. Nitekim pek çok müşteri taşıt kredisi talep edince bankalarda bu talebe göre oldukça seçici davranarak kredi çekerek araba sahibi olmak isteyen kişilerin hayallerinin suya düşmesine vesile oluyorlar. Ancak bankaların her talep edene taşıt kredisi vermemesi yeni seçenekleri de ortaya çıkarıyor. Bunlardan ilki muhakkak senetle araba satın almak. Taşıt kredisine başvuran ve talebi olumsuz karşılanan kişiler senetle araba satın alma yöntemlerini araştırmaya başlıyor.

Senetle Araba Satın Almada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Senetle araba satın almak, söz konusu işlemlerde karşılıklı güvenin esas olduğu bir uygulama olması sebebiyle oldukça özen gösterilmesi gereken bir yöntemdir. Çünkü bu konuda pek çok kişinin mağdur olduğu göz önünde bulundurulduğunda ne kadar hassas ve güven odaklı bir konu olduğu öne çıkmaktadır. Dolayısıyla senetle araba satın alırken mutlaka güvendiğiniz veya iyi tanıdığınız bir galeriden yapmanız gerekmektedir. Bununla birlikte bu tür uygulamaları sağlayan diğer kurumları da tercih edebilirsiniz. Aksi halde karşılaşmayı hiç ummadığınız sonuçlarla karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Senetle araba satın almadan önce bir senedin uygun şekilde nasıl doldurulması gerektiğinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Bunun yanında araç satın alırken bir peşinat ödeme talebiniz var ise bunu mutlaka senedi imzalamadan önce karşılıklı olarak konuşmanız lazımdır. Ancak söz konusu diyalogları da dürüstlük ve güven çevresinde sağlayabilmek için mutlaka önceden tanıdığınız ve güvenilir olduğuna inandığını bir galeriye başvurmanız önemlidir. Öte yandan bu galerinin senetle araba satışı gerçekleştirmesi de gerekmektedir.

Senetle araba satın almak pek çok açıdan avantajlı gibi görülse de sizden yapılacak olan ekstra kesintiler sebebiyle üzerinde düşünmeniz gereken bir uygulama olarak kabul edilmektedir. Çünkü senetle araba satın alacağınız galerici bir bankadan sizin adınıza kredi çekerse hem bankanın faiz oranlarını size ödetir hem de %2’lik komisyonu üzerine ekleyerek size oldukça kabarık bir ödeme tablosu çıkarır. Bu sebeple söz konusu işlemlere başlamadan önce kendi bütçe durumunuzu da gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Benzer Yazılar
Güncel Haberler

Ev Sahibi Olmak Mı, Kiracı Kalmak Mı?

Güncel Haberler

Tasarruf Nedir, Tasarruf Nasıl Yapılır?

Faizsiz EvGüncel Haberler

Engelliye Ev Müjdesi! Engelli Kampanyaları

Emlak Konut HaberleriGüncel Haberler

Konut Satışları Düşmeye Devam Ediyor