24 April, 2024

Şimdi Al 2019 yılı Ocak Ayında Ödemeye Başla

Konut sektörü, bayram sonrası için düşük taksitli veya taksitlerin Ocak 2019’a erteleneceği bir kampanya yapmak için hazırlanıyor.

birevim faizsiz ev

Konut satışlarını canlandırmak için seferberlik başlatan gayrimenkul sektörü, 15 Temmuz’un ardından 240 ay vadeli kampanyaya start verip Türkiye’de ilk kez 20 yıl vadeli satışın önünü açmıştı. Şimdi konut sektöründe üçüncü seferberlik başlıyor. İnşaat patronları sektörü hareketlendirmek için Kurban Bayramı sonrası kampanya yapmaya hazırlanıyor.

Kiracıları sevindirecek olan kampanya Konut sektörünü heyecanlandırmaya ve seferberlik yapma hevesi içine soktu. Kurban Bayramı sonrasında çok düşük taksitli veya taksitlerin Ocak 2019’da başlayarak erteleneceği bir kampanya hazırlığı içindeler. Bu kampanya ile özellikle kiracıların ev sahibi olmasını hedefleyen inşaat sektörleri, kira ya da başka bir ödemesi bulunanlar, piyasa şartlarının çok altında neredeyse üçte bir oranda taksitler ödeyerek ödeme sıkıntısı çekmeden konut sahibi olabilecek. Bu kampanyanın farkı ise Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) çatısı altında gerçekleştirilmeyecek olması. Firmaların sektöre hareket getirmek için kendi bünyelerinde düzenleyeceği kampanyalarda faiz karşılama gibi önceki kampanyalara benzer uygulamalar da olacak.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin de geçtiğimiz hafta GYODER üyelerine ‘Nasıl bir kampanya yapalım’ diye sorduklarını ifade ederek, “Sektörü hareketlendirelim, yeni bir kampanya yapalım düşüncemiz oldu. Bayram sonrasında hareket başlar” dedi. Yüklenicilere destek olacağız

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, kampanyayı Emlak Konut GYO’nun yüklenicilerinin kendi aralarında planladığını belirtti. Altan Elmas, “Geliştiriciler, düşük taksit ödemeli ya da taksitlerin ertelendiği bir model üzerinde çalışıyor. Böylece kiracıların da ev sahibi olabilme şansı olacak. Konut firmaları bayram sonrasında fırsat yağmuruna hazırlanıyor” şeklinde konuştu

EMLAK Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum, toplu bir kampanya yapmadıklarını, yüklenicilerinin bir kısmının talepte bulunduğunu söyledi. Kurum, “Kampanya bizim kampanyamız değil ancak yüklenicilere destek olacağız” dedi.

Bu kampanya’da aranan şartlar ise şimdilik şu yönde; Kampanya kapsamında yüzde 20 peşinat alınacak. Kalanı için banka kredisi kullanılacak. Bazı firmalar peşinatı da taksitlere bölen modeller uygulayabilecek. Peşin alımlarda yüzde 15 indirim uygulanacak. Konut kredisi faizi şu anda piyasada uygulanan yüzde 1.10 seviyesinde olacak. Eylül ayında başlayacak kampanyanın yaklaşık 2 ay devam etmesi hedefleniyor. Finansbank, Akbank, Yapı Kredi ve Vakıf Katılım kampanyaya destek veriyor. Yeni bankaların da sürece katılması bekleniyor.

birevim
Paylaş