18 May, 2024

Sizde Bir Eviniz Olsun İster Misiniz?

Kim istemez bir evinin olmasını? Sizde de her ay kirayı öderken sanki parayı boşa harcıyormuş hissi uyanıyor mu? Şüphesiz ki faizsiz kira öder gibi ev sahibi olmak herkesin hayalidir. Fakat demografik dengesizlikler, artan nüfus yoğunluğu gibi etkenler talebi arttırdığı için yetersiz arz ile birlikte birçoğumuz için ev sahibi olmak hayalden öteye geçemiyor. Bir diğer etken ise yetersiz konut sayısı ile konut sahibi olmak daha da zorlaşıyor, konut sahibi olmak için değerinden fazla ödemeler yapmamız gerekebiliyor.

birevim faizsiz ev

Konut alırken en çok kullanılan yöntem ise konut kredisidir. Kredilerin faizlerinin çok yüksek olduğu bir gerçektir fakat nakiti olmayan bireyler için bundan daha uygun yöntemler maalesef ki bulunmamaktadır. Bireyler nasıl olsa her ay kiraya yüklü meblağlar ödediği için, taksitleri kiraya yakın gelecek şekilde krediler talep ederek en azından bir ev sahibi olmayı umut etmektedirler. Bizde bu yöntem doğrultusunda en uygun konut kredisini bulmaya çalışacağız. Ve konut kredisi faiz oranları hakkında bilgi vereceğiz.

Konut kredilerinin bankalara göre ortalama maliyetleri;

Ortalama bir ev alacağımızı düşünerek, miktarı 150.000 TL üzerinden 10 yıllık vadeyi bankalara göre inceleyeceğiz;

1) Ziraat bankasının %0,95 faiz oranı ile aylık ödemesi 2100 tl

2) Finans bankasının %0,98 faiz oranı ile aylık ödemesi 2138 tl

3) TEB bankasının %0,99 faiz oranı ile aylık ödemesi 2142 tl

4) Garanti bankasının %1,07 faiz oranı ile aylık ödemesi 2226 tl

5) Yapı kredi bankasının %1,12 faiz oranı ile aylık ödemesi 2279 tl

6) İNG bankasının %1,14 faiz oranı ile aylık ödemesi 2300 tl

7) Deniz bankasının %1,14 faiz oranı ile aylık ödemesi 2300 tl

8) Şeker bankasının %1,29 faiz oranı ile aylık ödemesi 2464 tl dir.

( Fiyatlar 2016 ekim ayında alınmıştır.)

Yukarıda listelediğimiz fiyatlar ışığında görülmekte ki en uygun konut kredisi 2100 TL ile Ziraat bankasında. Peki, bu fiyatlarla ev sahibi olmamız mümkün mü? Elbette ki vadeyi 30 yıla kadar uzatarak bu fiyatları düşürmek mümkün. Fakat öyle bir durumda ev ortalama 3 katı fiyatına gelecektir. Zaten boşu boşuna kira veriyorum diye düşünüyorsanız krediye girmeniz mantıklı olacaktır.

Bu fiyatlar doğrultusunda bir asgari ücretlinin bu miktarları tek başına ödeyemeyeceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Ev sahibi olmak isteyen bireylerin az da olsa peşinatlarının olması kredi ye ödenen faizleri aşağılara çekerek ödeme gücünü kolaylaştırmaktadır. Bu durumda ev almamızı kolaylaştıracak en kolay formül şimdilik bir miktar peşinat sahibi olmaktan geçiyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

sixteen − 8 =