16 June, 2024

Stüdyo daireler tarih oluyor

“Yeni Tip İmar Yönetmeliği” kapsamında hazırlanan yönetmelikte stüdyo dairelerin artık yapılamayacağı bina renginin de belediye tarafından belirleneceği belirtildi.

birevim faizsiz ev

‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ nin içeriği hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yönetmeliğin 2 ay sonra yürürlüğe gireceğini söyledi. Yeni yönetmeliğe göre artık 1+0 olarak nitelendirilen stüdyo daireler yapılamayacak, en küçük daire 28 metrekare ve 1+1 şeklinde tasarlanacak. Ayrıca yola ve yan parsellere mesafe zorunluluğundan dolayı arsa payının düşmesi de söz konusu olabilir.

BİNA RENGİNE KISITLAMA

Hazırlanan yeni yönetmelik kapsamında artık binalar istenen renge boyanmayacak. Belediyeler, mahalin ve çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini tayin edebilecek. Bitmiş yapılar için de söz konusu yetki kullanılabilecek.

TERASA HAVUZ YAPILABİLECEK

Yeniliklerden biri de umumi binalar, sağlık ve eğitim tesisleri, oteller, içinde patlayıcı madde bulundurulan binalar ile yüksek bina ve tesislere paratoner konulma mecburiyeti oldu. Ayrıca teraslara, bahçe hatta havuz yapılabilecek. Balkonların ise alçıpanla bağımsız bölüm haline getirilmesi ise yasaklanacak.

birevim
Paylaş