15 June, 2024

Süper teşvik başvuruları başladı

Yurt dışından doğrudan yatırım getirebilmek amacıyla yapılan “proje bazlı teşvik sisteminin” altyapı çalışmaları tamamlandı.

birevim faizsiz ev

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Proje Bazlı Teşvik Sistemi’ne yönelik açıklamalarda bulundu. Dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemi olarak nitelendirdiği “proje bazlı teşvik sisteminin” altyapı çalışmalarının da tamamlandığını belirtti. ‘Süper teşvik’ olarak da adlandırılan sistem kapsamında başvuruların kabul edilmeye başlandığını söyleyen Zeybekçi hiçbir tanıtım yapılmadan 1 aylık dönemde başvuru tutarının 20 milyar lira olduğunu söyledi. Zeybekci sözlerine şöyle devam etti: “Görüştüğümüz çok büyük yatırımlar, işler de var. Onlar da devreye girdiği zaman inşallah 100 milyarları bir yıllık dönemde bu proje bazlı teşvik sistemi kapsamında alacağız.”

Gümrük Birliğinin güncellenmesine yönelik teknik çalışmalara başlandığını bildiren Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“En önemli çalışma etki analizi çalışmasıydı. AB ve biz ayrı bağımsız kuruluşlara etki analizi çalışması yaptırdık. Gümrük Birliğinin güncellenmesi halinde her iki taraf için sonuçları ne olur diye. Her iki taraf için de ortaya son derece pozitif bir sonuç çıktı. Bu güncellemenin yapılması halinde AB’nin büyümesi pozitif yönde etkileniyor, AB’nin büyümesini, ihracatını, toplam milli gelirini artırıyoruz. Biz de bundan pozitif yönde etkileniyoruz. Şu anda 160 milyar dolarlık dış ticaret hacmimiz var AB ile. Etki analizinde, Gümrük Birliği güncellenip hayata geçtiği zaman bunun 1,5 yılda 200 milyar dolara, 5 yıl için de 300 milyar dolara çıkacağını görüyoruz.”

Bazı AB ülkeleriyle yaşanan siyasi gerilimlerin sürece olumsuz etkide bulunmadığına yönelik inancını dile getiren Zeybekci, “Türkiye ile ilgili negatif bir şey göremezsiniz. Bazı ülkelerdeki yayın organları tarafından yaratılan ve maalesef etkilerinin siyasi alana yansıdığını gördüğümüz olumsuz gelişmeler vardı. Avrupa Parlamentosu konuyla ilgili biraz daha agresif davranmış olabilir ama Avrupa Konseyi ile olumsuz bir gelişme yaşamadık.” dedi.

birevim
Paylaş