411 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Güncel Haberler

Tapu Harcı İndirim Süresi Uzatıldı

Ev almak istiyorum diyen vatandaşlar için tapu harcı bir külfet oluşturuyordu. Hem alım hem de satım da her iki taraf için de avantaj sağlayacak beklenen indirim kararı ise Cumhurbaşkanından geldi.

Resmi gazetede yayınlanan bilgiye göre tapu harcı indirimi Mart’tan Aralık 2019’a uzatıldı.

Ev, arsa, işyeri gibi gayrimenkul alım ve satımında bir zorunluluk olan tapu harcındaki indirim uygulaması vatandaşı sevindirdi.

492 sayılı Harçlar Kanunu’nda değişiklik yapılarak %2 alıcı, %2 satıcıdan tahsil edilen tapu harçlarının %1.5, %1.5 olarak düzenlenmesi ve bu indirimin 31 Mart 2019’a kadar devam etmesi uygun görülmüştü.

Resmi gazetede son yayımlanan 843 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile indirimin devam etmesine karar verildi ve tarih 31 Aralık 2019’a kadar uzatıldı.

Ev, dükkan arsa gibi gayrimenkul satın alınması durumunda avantajlı tapu harcı indiriminden faydalanılabiliyor. İndirim 2019 yılı sonuna kadar sürecek. Ev almak istiyorum diyenler için için tapu harcı indirimi büyük kolaylık sağlıyor.

Örneğin;

200 bin TL’ye ev almak isteyen bir kişi alacağı ev için yüzde 2, satıcının da yüzde 2 ödeme yapması gerekiyordu.

Bu durumda indirimsiz tapu harcı 8 bin TL olarak yatırılıyordu. Yapılan indirim sayesinde bu miktar düştü. Alıcı yüzde 1,5, satıcı yüzde 1,5 olmak üzere toplamda yüzde 3 tapu harcı ödeyecek.

Bu da 200 bin lira değerinde bir alım satımda 6 bin liraya denk geliyor. Alıcı ve satıcı toplamda 2 bin TL gibi bir oranda kar elde etmiş oluyor.

Benzer Yazılar
Güncel Haberler

Sahibinden Satılık Araba ve Ev Alma Fırsatı

Güncel Haberler

Ne Zaman Emekli Olurum Diye Düşünmeyin. Taksitle Ev Sahibi Olun

Güncel Haberler

En Çok Ev Aranılan İller!

Güncel Haberler

Peşinatsız Taksitle Araba Nasıl Alınır?