21 May, 2024

Tasarruf Finans ile Banka Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisi hangi faiz oranı ile alınmalı ya da faizsiz konut kredisi alınmalı mı? Evet, hepimizin aklında ki soru işaretlerini geçiren bir gelişme yaşandı. Artık tasarruf finans firmaları da BDDK tarafından denetlenerek düzenlemeler yapabilecek, bu yasa ile onaylandı.

birevim faizsiz ev

Banka konut kredilerinde artan faiz oranları kurumları zor durumda bırakabiliyor. Faiz oranları yükseldiğinde aynı miktarda kullanılacak kredi için daha yüksek tutarda vade farkı yani daha uzun yıllar sürecek faiz anlamına geliyor.  Banka kredilerine baktığında bazı alıcılar bu faiz artışlarından ötürü kredi almaktan vazgeçebiliyor. Özellikle banka kredilerinde %20 peşinat ödemesi olması alıcıları oldukça zorluyor.

Özellikle pandemi döneminde yastık altı paraları kullanmak zorunda kalan vatandaş ev sahibi olmak için alternatif yollar arıyor.  Bu yollardan biri de Tasarruf Finans Kurumları aracılığı ile faizsiz ve peşinatsız ev hatta ev sahibi olabilmektir.

Hangi Faiz Oranları ile Kredi Kullanmak Uygun Olur?

Farklı faiz oranları ve vadeler ile kredi kullanan vatandaşlar var. Tek faiz oranı ya da vadeden bahsetmek mümkün değil. Her bankanın kendi politikaları ve işleyişleri var. Yatırımınızdan beklediğiniz getirinin kredi maliyetinin üzerinde olacağını düşündüğünüzde, kredi faizinin de uygunluğundan söz edebilirsiniz.

Beklenen Getiri – Kredi Faizi

Eğer konut alacaksanız iki konuya dikkatinizi çekmek isteriz.  Konutun kendi değerinde beklenen artış ve kira getirisidir.  Yani sermaye ve kira getirisi iki konu önemlidir.  Örnekleyerek gidelim banka konut kredisi alacaksanız.  Konut kredi faiz oranları %14 civarında bu durumda kredi vadesi boyunca katlanacak ve finansman maliyeti üzerinde bir getirisi olmalı ki faiz oranına rağmen kredi kullanımına karar verilebilsin.

Birde faizi hem dinen hem yaşam tarzına uygun olmadığından kullanmak istemeyen kişiler mevcut.  Peki, bu durumda faiz kullanamayan vatandaş için çözüm var mı? Son 30 yıldır hizmet veren faizsiz finansman kanun yasa gereği bugün ki adı ile tasarruf finans firmaları var.  Her ne kadar ismi son günlerde duyulsa da 30 yılda binlerce kişiyi faizsiz sistem ile ev ve araba sahibi yapan bir sistemdir.

Faizsiz, peşinatsız hatta her gelir grubuna uygun kişinin belirleyeceği taksit tutar ve adedi ile oldukça avantajlı bir sistemdir.  Hizmet bedeli dışında ekstra dosya masrafı vb.  Hiçbir şey ödemezsiniz.  Bugünlerde çıkan yasa ile de tasarruf finans sözleşmesi ile korunursunuz.

Tasarruf Finans ve Banka Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Online sistemler günümüzde işimizi çok kolaylaştırdı.  Bir tıkla online sistem üzerinden almak istediğiniz kredi çeşidi, tutarını ve vade tarihini belirleyerek saniyeler içinde sizin için en uygun kredi ve firmasına ulaşabilirsiniz.  Hatta başvuruyu dahi aynı sistem üzerinden gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

7 − two =