15 June, 2024

Tasarruf Finansman Şirketleri Hangileri?

Tasarruf Finansman Şirketleri İçin Aranan Yüz Milyon Türk lirası sermaye şartı bazı şirketleri zor durumda bıraktı.  11 Şubat 2021 tarihinde Finansal Kiralama, Faktöring ve Finansman şirketleri kanunu için ön görülen değişiklikler TBMM’ye sunulmuştu. 17 Ocak 2021 tarihinde Anadolu Ajansından gelen habere göre; TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji komisyonca kabul edildi.

birevim faizsiz ev

Kanun nezdinde tasarruf finansman şirketleri için ödenmiş sermaye tutarının en az 100 milyon Türk lirası olması gerekiyor. Kanunda bazı şirketlerin resmi olarak kabul edilemeyeceği şartlar var.  Son dönemlerde açılan şirketler 100 milyon Türk lirası şartını karşılayamıyor. Ayrıca şirketlerin kuruluş izni alabilmesi için BDDK yetkilisi 5 kişinin olumlu oy vermesi gerekiyor.

Neden Tasarruf Finansman Şirketi Seçmelisiniz?

Tasarruf finansman şirketi sizlere şu avantajları sağlar;

 • Ev ya da araba sahibi olmak için banka kredisi çekmek zorunda kalmaz ve bankaların yüklü faizleri / taksitleri ile uğraşmaktan kurtulursunuz.
 • Herhangi bir peşinat ödemeden dilediğiniz eve ya da arabaya sahip olursunuz.
 • Bir ev miktarı kadar da faiz ödemekten kaçınmış olursunuz.
 • Yavaş yavaş tasarruflarınız ile birikim yaparak kısa sürede ev ve araba sahibi olursunuz.
 • Büyük borçların altına girerek maddi olarak sizi zorlayacak durumların içerisine kendinizi atmak zorunda olmazsınız.

Tasarruf Finansman Şirketleri Ne Yapar?

Tasarruf finansmanı şirketlerinin genel olarak yaptığı iş şu şekildedir; öncelikle almak istediğiniz ev ya da araba belirlenir. Daha sonra bu araç için ne kadar bir tutara sahip olmanız gerektiği hesaplanır. Aylık ödeyebileceğiniz taksitler ile planınız oluşturulur. Karşılıklı olarak sözleşme ve senet imzalanır. Bu işlemden sonra artık yapmanız gereken vaktinde taksitlerinizi ödemek olacaktır.

Kredisiz Ev Almak İçin Başvuru Yapın!

Plan işlemi tamamlandıktan sonra şirket almak istediğiniz yeri “satılmaz” olarak belirletir. Böylece siz tasarruf yaptığınız sürede almak istediğiniz mülk başka birine satılamaz. Tasarruflarınızı bitirmeniz durumunda ise bu ev size takdim edilir.

Faizsiz Finans Şirketleri Özellikleri

Faizsiz finans şirketleri özellikleri genel olarak şu çerçevededir;

 • Sizden herhangi bir peşinat ya da ön ödeme, ara ödeme gibi durumlar beklenmez.
 • Tasarruf yapacağını plan belirlenerek ev için ihtiyacınız olan tutara sahip olmanız sağlanır. Bu sırada ise almak istediğiniz evin sizin için ayrılmasını sağlar.
 • Bu süreçte size elinden geldiği kadar yardımcı olur. Tasarruf planınızda yaşadığınız aksiliklerde sizin için her zaman bir yeniden planlama şansı vardır.

Birevim tüm faizsiz finans özelliklerini en güvenilir hali ile sizlere sunuyor. Hiçbir zorlukla karşılaşmadan dilediğiniz eve sahip olmak için atabileceğiniz ilk adım Birevim şubelerine gitmek olacaktır.

Faizsiz Ev Nasıl Alınır?

Faizsiz, kredisiz ya da peşinatsız ev almak herkesin hayalidir. Bu hayale yaklaşmanın en büyük yardımcısı ile Birevim’dir. Faizsiz ev alma firmaları arasında yer alan Birevim uzman kadrosu ve yenilikçi yapısı ile dilediğiniz evi en uygun fiyata almanızı sağlıyor.

Birevim’e yapacağınız başvurular sonrasında istediğiniz ev için uygun bir ödeme planı belirlenir. Bu planın içerisindeki taksit ve ödemelerin tamamı ise sizin bütçenize uygun olarak düzenlenir. Tasarruflarınızı güvenilir Birevim havuzunda yaparak belirlenen sürede ev sahibi olmanız sağlanır. Tüm bu ev sahibi olma sürecinde ise sizden faiz, kredi ya da kefil gibi şartlar beklenmez.

Tasarruf Finansman Şirketlerinin İntibak Süreci

Tasarruf Finansman Sözleşmesi onaylandı. Şirketlerin atması gereken adımlar şu şekildedir; lisansa tabi olmayan şirketlerin bir ay içinde konu ile yetkili kurum olan BDDK’ya başvurmaları gerekiyor. Başvuru sırasında hangi aşamalar söz konusudur. Başvuru sırasında;

 • Tasarruf finansman faaliyetinde bulundukların dair bir dilekçe ile başvurmaları gerekiyor. Beyan eden şirket ayrıca intibak etmek istediklerini dilekçede belirtmelidir.
 • Ödenmiş sermayeleri, finansal durumlarını ve kurumsal bir yapıda yapılandırıldıklarını belirten bir yapıda olduklarını ispatlamaları gerekiyor.
 • Uygulanabilir bir planlarının olduğunu açıklayabilmeleri gerekiyor.

İlgili kanun değişikliği hukuksal olarak teklifin 17. Maddesi ile 6361 sayılı kanun ile geçici madde olan 7 intibak sürecini hüküm altına almıştır.  Bu intibak süreci bize şunu söylüyor;

 • Tasarruf finansman faaliyeti yürütenlerin kuruma başvuruda bulunmak,
 • Başvuru sırasında durumlarını en geç altı ay içinde Kanun hükümlerine uygun hale getireceklerine veya müşteri hak ve menfaatlerini zarara uğratmadan tasfiye olacaklarına dair bir plan sunmak,
 • Planlanın uygun görülmesi halinde gereken işlemleri planda belirlenen süreler içerisinde yerine getirmek zorunda olduğu hüküm altına alınmıştır.

Verilen 6 aylık süre boyunca plan sunulması ve planın BDDK kuruluna sunulması içindir. Planın onaylanması durumunda ikinci bir altı ay verilebilir.

Eğer kanunlara uymaz ve başvuruda bulunmadan faaliyete devam edilirse; 6361 sayılı kanunun 46. Maddesine göre hükümler uygulanacaktır. Tasarruf Finansman kanununa aykırı davranışlarda bulunanlara kapatma cezaları gelebilir.

Tasarruf Finansman Şirketleri İçin Kanun Avantajlı Mıdır?

Evet, planlı ve sistemli bir çalışma ile kanun ile bağlı bir şirketin vatandaş üstünde olumlu etkisi olacaktır. Faizsiz Finansman sektöründe hareketlenme bekleyebiliriz.  Kanun ile belirlenen sermaye vb. artı ekonomik güçleri düşünüldüğünde sermaye bazında müşteriye hizmet verme avantajına sahip olabileceklerdir.

Güven finans sektörünün anahtar kelimelerinden biridir.  O halde şu an finansman sektörü devlet kontrol ve denetiminde büyümesini artırarak sürdürecek diyebiliriz.

Tasarruf Finansman Şirketleri Listesine Nasıl Ulaşabiliriz?

Kanun uyarınca gerekli şartları yerine getirerek BDDK listesinde yer alan şirketlere aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tasarruf Finansman Şirketleri

2 Temmuz tarihinde BDDK’nın verdiği karar doğrultusunda sadece 6 firma faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir. 21 firma için tasfiye kararı çıkmıştır.

Tasfiye Kararı Çıkan 21 Şirket

Faaliyetlerini sürdürmeye devam şirketler aşağıdaki gibidir.

 • BİREVİM
 • EMİNEVİM
 • FUZUL EV
 • KATILIMEVİM
 • İMECE YATIRIM
 • SİNPAŞ YTS
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

twelve + 15 =