13 April, 2021

Tasarruf Finansman Şirketleri Hangileri?

Tasarruf Finansman Şirketleri İçin Aranan Yüz Milyon Türk lirası sermaye şartı bazı şirketleri zor durumda bıraktı.  11 Şubat 2021 tarihinde Finansal Kiralama, Faktöring ve Finansman şirketleri kanunu için ön görülen değişiklikler TBMM’ye sunulmuştu. 17 Ocak 2021 tarihinde Anadolu Ajansından gelen habere göre; TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji komisyonca kabul edildi.

birevim-reklam

Kanun nezdinde tasarruf finansman şirketleri için ödenmiş sermaye tutarının en az 100 milyon Türk lirası olması gerekiyor. Kanunda bazı şirketlerin resmi olarak kabul edilemeyeceği şartlar var.  Son dönemlerde açılan şirketler 100 milyon Türk lirası şartını karşılayamıyor. Ayrıca şirketlerin kuruluş izni alabilmesi için BDDK yetkilisi 5 kişinin olumlu oy vermesi gerekiyor.

Tasarruf Finansman Şirketlerinin İntibak Süreci

Tasarruf Finansman Kanunu onaylandı. Şirketlerin atması gereken adımlar şu şekildedir; lisansa tabi olmayan şirketlerin bir ay içinde konu ile yetkili kurum olan BDDK’ya başvurmaları gerekiyor. Başvuru sırasında hangi aşamalar söz konusudur. Başvuru sırasında;

  • Tasarruf finansman faaliyetinde bulundukların dair bir dilekçe ile başvurmaları gerekiyor. Beyan eden şirket ayrıca intibak etmek istediklerini dilekçede belirtmelidir.
  • Ödenmiş sermayeleri, finansal durumlarını ve kurumsal bir yapıda yapılandırıldıklarını belirten bir yapıda olduklarını ispatlamaları gerekiyor.
  • Uygulanabilir bir planlarının olduğunu açıklayabilmeleri gerekiyor.

İlgili kanun değişikliği hukuksal olarak teklifin 17. Maddesi ile 6361 sayılı kanun ile geçici madde olan 7 intibak sürecini hüküm altına almıştır.  Bu intibak süreci bize şunu söylüyor;

  • Tasarruf finansman faaliyeti yürütenlerin kuruma başvuruda bulunmak,
  • Başvuru sırasında durumlarını en geç altı ay içinde Kanun hükümlerine uygun hale getireceklerine veya müşteri hak ve menfaatlerini zarara uğratmadan tasfiye olacaklarına dair bir plan sunmak,
  • Planlanın uygun görülmesi halinde gereken işlemleri planda belirlenen süreler içerisinde yerine getirmek zorunda olduğu hüküm altına alınmıştır.

Verilen 6 aylık süre boyunca plan sunulması ve planın BDDK kuruluna sunulması içindir. Planın onaylanması durumunda ikinci bir altı ay verilebilir.

Eğer kanunlara uymaz ve başvuruda bulunmadan faaliyete devam edilirse; 6361 sayılı kanunun 46. Maddesine göre hükümler uygulanacaktır. Kanuna aykırı davranışlarda bulunanlara kapatma cezaları gelebilir.

Tasarruf Finansman Şirketleri İçin Kanun Avantajlı Mıdır?

Evet, planlı ve sistemli bir çalışma ile kanun ile bağlı bir şirketin vatandaş üstünde olumlu etkisi olacaktır. Faizsiz Finansman sektöründe hareketlenme bekleyebiliriz.  Kanun ile belirlenen sermaye vb. artı ekonomik güçleri düşünüldüğünde sermaye bazında müşteriye hizmet verme avantajına sahip olabileceklerdir.

Güven finans sektörünün anahtar kelimelerinden biridir.  O halde şu an finansman sektörü devlet kontrol ve denetiminde büyümesini artırarak sürdürecek diyebiliriz.

Tasarruf Finansman Şirketleri Listesine Nasıl Ulaşabiliriz?  

Kanun uyarınca gerekli şartları yerine getirerek BDDK listesinde yer alan şirketlere aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Finansman Şirketleri (bddk.org.tr)

birevim-sabit-reklam
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code