16 June, 2024

Tasarruf Finansman Sözleşmesi Nedir?

Faizsiz ve kredisiz bir şekilde ev ya da araba satın alırken tüm işlemlerin güvence altına alınması için tasarruf finansman sözleşmesi gerçekleştirilir. Bu sözleşme kapsamınca kişilerin hak ve talepleri, ödeyecekleri tutarlar ve bu tutarların planlaması gibi belgeler bulunur. Böylece hem satıcı hem de alıcı kendi haklarını sözleşme sayesinde korur.

birevim faizsiz ev

Tasarruf Finansman Sözleşmesi Neden Yapılır?

Birevim gibi sizden peşinat ya da doğrudan ödemelerin alınmadığı firmalarda satın alma işleminin hem sizin hem de firma için güvenli olması sağlanır. Bu güvenlik ise BDDK tarafından onaylanmış sözleşmelerin kullanılması ile sağlanır.

Bu sözleşmede alıcının yapacağı ödeme ve ödeme sonucunda alacağı mülk net bir şekilde belirtilir. Bunun yanında satıcının hakları, satıcının alacağı tutar ve tasarruf sonunda vereceği mülk işlenir. Böylece karşılıklı olarak güvenli bir alışveriş oluşturulur.

Tasarruf Finansman Sözleşmesi Hukuki Olarak Geçerli Midir?

Gerçekleştirilen konut ya da taşıt alınması işleminde her iki tarafın da karşılıklı olarak söz vermesi gerekir. Ancak bu sözlerin hukuki olarak kabul edilebilmesi için bir sözleşme kapsamında gerçekleştirilmiş olması gerekir. Hukuken bir sözleşmenin kabul edilmesi için ise;

  • Sözleşmenin kimler arasında yapıldığı,
  • Hangi tarihte yapıldığı,
  • Hangi amaçla yapıldığı,
  • Sözleşme türünün ne olduğu net bir şekilde belirtilmelidir.

Böyle bir belgenin altına taraflar tarafından atılmış ıslak imza yeterli olacaktır.

Faizsiz Ev Alma Nasıl Olur?

Faizsiz ev almak için kişiler Birevim’e başvuruda bulunduğunda öncelikle kişinin almak istediği eve karar verilir. Bu ev herhangi bir yerde ya da herhangi bir ücrette olabilir. Daha sonra kişinin aylık olarak ödeyebileceği taksit tutarı belirlenir. Bu taksit tutarına göre kişinin tasarrufunu ne zaman bitireceği ve evini alacağı belirlenir.

Tüm yapılan bu işlemlerde ise faizsiz sistemler için geliştirilen sözleşme belirlenir. Böylece kişinin hiç faiz ödemeden bütçesine uygun taksitlerle güvenle ev sahibi olması sağlanır. Eğer iki taraftan biri sözleşme dışında bir harekette bulunursa sözleşmede belirtilen kurallar hukuken geçerli sayılır. Böylece sözleşmeyi bozan kişinin sözleşmeye uygun bir şekilde diğer kişinin haklarını vermesi beklenir.

Tasarruf Finansman Sözleşmesi İçeriği Nedir?

Finansman sözleşmesi içerisinde bulunan temel kurallar şu şekildedir;

  • Belirtilen tutar belirlenen taksitler ile belirlenen günde mutlaka ödenmelidir. Ödenemeyeceği takdirde mutlaka satıcı kişi ile iletişime geçilmelidir.
  • Tasarruf sözleşme süresi bittiğinde alıcı kişi vaadini verdiği ev ya da aracı alıcıya vermelidir. Belirlenen tarihte anahtar teslimi yapılmalıdır.
  • Her tarafın da hakları net bir şekilde belirtilir. Bu hakların sözleşme sürecinde ve sonucunda kişilere verileceği açıklanır.
  • Tarafların kimler olduğu belirtilir ve her iki tarafında sözleşme içerisinde anlaştığı yer alır. Bu anlaşma ıslak imza ile belirtilir. Islak imzası olmayan sözleşmeler geçerli olarak kabul edilmez.
  • Sözleşmeler iki tarafın da güvenliğini sağlamak için gerekli kurallarca oluşturulur.
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

three × three =