Güncel Haberler

Tasarruf Nedir, Tasarruf Nasıl Yapılır?

Sözlük anlamıyla tasarruf, kişilerin giderlerini azaltmasını ve sahip oldukları para başta olmak üzere pek çok konuda idareli bir tutum içine girmelerini ifade etmektedir. Tasarruf yapmak isteyen kişiler, öncelikle kendi yaşam alanlarından bu tür uygulamalara başlaması gerekmektedir. Zira bir örnekle bu durumu açıklamak gerekirse evde boşa yanan bir ışığın kapatılması, boş yere akan musluğun kapatılması, kimsenin izlemediği televizyonun veya dinlemediği radyonun kapatılması gibi uygulamalar tasarruf yapmaya örnek olarak gösterilebilir.

birevim-reklam

Allah-ü Teala’nın tasarruf yapın diye buyurduğu halde tüketici olarak hemen hemen pek çok kişinin tasarruf yapmaya özen göstermediği görülmektedir. İsraftan kaçınmak gerektiği yüce dinimizi İslam’da da yer almaktadır. Tasarrufu yapan kişiler bulun bilinciyle hareket etmektedir. Nitekim tasarruf yapmak hem manevi yönden kişiye sevap kazandıran bir uygulamayken hem de ekonomik açıdan pek çok faydası bulunan bir işlemdir. Ancak bu durum bu kadar bariz bir şekilde görülmesine rağmen ne yazık ki ülkemizdeki son durum da göz önünde bulundurulduğunda pek çok kişinin tasarruf yapmadığı aşikardır.

Tasarruf Nasıl Yapılır?

Tasarruflu yaşamanın yolları aslında oldukça basittir. Doğalgaz, su ve pek çok doğal kaynağın bilinçsiz bir şekilde kullanılması yan israf edilmesi ileriki dönemde çok büyük sorunlara yol açmaktadır. Bu bağlamda tasarruflu olmak hem tasarruf yapan bireye hem de bireyin ve ailesinin ekonomik durumuna pozitif katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte kişiler tasarruf yaptıkça kendileri kazançlı çıktığı gibi devletimize ve ülke ekonomisine de olumlu anlamda kazanç sağlamış olurlar.

TASARRUF YÖNTEMİYLE EV SAHİBİ OLMA FIRSATI

Tasarruf uygulamaları her ne kadar küçük görülse de zaman içinde çok büyük faydalar sağlanmasına olanak tanımaktadır. Bu nedenle tasarruflu olmak için pek çok farklı yönde genel bir bilinçlilik seviyesine ulaşılması gerekmektedir. Dolayısıyla tasarruf yapabileceğiniz farklı alanları şu şekilde özetlemek mümkün olabilmektedir:

Alışverişlerinizi İnternet Üzerinden Yapabilirsiniz

Genel ihtiyaçlar dışındaki alışverişlerinizi internet aracılığıyla yaptığınız takdirde normal şartlardan çok daha ucuza yapabilirsiniz. Bunun yanında ihtiyacınız olan araç ve gereçleri internet üzerinden toplu bir şekilde temin ettiğinizde çok daha fazla kara geçerek hem kendi ekonominize hem de aile ekonomisine katkıda bulunmuş olursunuz.

Market ve Pazar Alışverişlerinde İndirimleri Takip Edebilirsiniz

Meyve, sebze gibi besin ürünleri ile mutfak ihtiyaçlarınızda marketlerin müşterilerine sunduğu dönemlik indirimleri iyi takip ederek sağlam tasarruflarda bulunmanız mümkün olmaktadır. Bir hafta öncesinden yayınlanarak müşterilere duyurulan katalogları yakından takip etmeniz bu noktada siz oldukça fayda sağlayacaktır. Zira bu şekilde yağ, un başta olmak üzere diğer mutfak ihtiyaçlarınızı en uygun fiyatlardan temin edebilirsiniz.

Kıyafet Alışverişi

Kıyafetlerinizi de internet üzerinden satın alarak büyük indirimlerden faydalanabilirsiniz. Günümüzde pek çok tekstil firması, büyük alışveriş merkezlerinde veya işlek caddelerde mağaza açtığı gibi aynı şekilde internet üzerinden de müşterilerine hizmet vermektedir. Mağazalarda bulunan aynı ürünler internet üzerinde çok daha düşük ücretlerle müşterilerin beğenisine sunulmaktadır. Zira mağaza için bir bedel ödemeyen tekstil firmaları internet şubeleri ile ucuza satmış olduğu ürünlerden yine istedikleri kazancı sağlayabilmekteler. Fakat bu durum biz müşterilerin çok daha kazançlı olduğumuz tasarruf konuları arasında yer almaktadır. Hatta mağazada bedeni deneyip beğendiğiniz ürünün aynısını internet üzerinden daha ucuz fiyata satın alarak tasarruf yapabilirsiniz.birevim-sabit-reklam
Benzer Yazılar
Güncel Haberler

Yapı Kredi Çalışma Saatleri 2020 - Saat Kaçta Açılıyor, Kapanır

Güncel Haberler

Vakıf Bank Çalışma Saatleri 2020 - Saat Kaçta Açılıyor, Kapanır?

Güncel Haberler

Türkiye Finans Çalışma Saatleri 2020 Saat Kaçta Açılıyor, Kapanır?

Güncel Haberler

TEB Çalışma Saatleri 2020 - Saat Kaçta Açılıyor, Kapanır?

6 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir