16 June, 2024

TİKA’dan Filistinliler İçin 320 Konut

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gazze’de 320 konut yaptırdı. Yapılan konutlar Filistinlilere teslim edildi.

birevim faizsiz ev

TİKA tarafından yapılan 320 konut, 2014 İsrail saldırısında evlerini kaybeden Filistinli ailelere teslim edildi. Anahtar teslimi için düzenlenen törene Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı Mufid el-Hasayine katıldı. Gazze’de düzenlenen törende konuşan Mufid el-Hasayine, TİKA tarafından yaptırılan konutların, Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın talimatıyla İsrail’in 2014’teki saldırılarında evlerini kaybedenler ile yoksul Filistinli ailelere teslim edildiğini ifade etti.

Hassaniye, bölgedeki yoksul aileler için yeni konutların inşa edilmesi konusundaki temennilerini dile getirdi. Hassaniye, “TİKA başta olmak üzere Türkiye’nin Filistin halkına sağladığı destekten çok memnunuz.” dedi.

20 Dönümlük Arazi Üzerine 20 Blok
İsrail’in Gazze’ye 2014’te düzenlediği saldırı sonucu ortaya çıkan yıkım nedeni ile barınma ihtiyacını gidermek için 20 dönümlük bir arazi üzerine, 20 bloktan oluşan ve her blokta 16 daire bukunan bir proje hazırlandı. TİKA’nın hazırladığı projede her biri 100 metrekare olarak planlanan 320 dairede, yaklaşık 2 bin 250 kişinin yaşamını sürdürmesi planlanıyor.

Konuşmaların ardından yüzlerce Filistinli aileye konutların anahtarları teslim edildi.

birevim
Paylaş