18 July, 2024

TOKİ 1300 konut inşa edecek

TOKİ, İstanbul’un kentsel dönüşüm bölgesi Esenler’de 1300 konut inşa edeceğini açıkladı.

birevim faizsiz ev

Tüm Türkiye’de devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları Esenler’de de hız kesmeden devam ediyor. TOKİ ile Esenler Belediyesi’nin yürüttüğü ortak çalışmayla Çiftehavuzlar Mahallesi’nde 1300 bağımsız konutun üretilmesi hedefleniyor.

85 bin metrekareyi kapsayan alanla ilgili olarak imar planları ve kentsel tasarım projesi hazırlandı. TOKİ tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulacak plan ve projenin onaylanmasının ardından imar uygulamasına başlanacak.

“TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK”

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, titiz bir çalışma yürüttüklerini söyleyerek “Vatandaşlarla mutabakat sağladıktan sonra tapu devirlerine başlayacağız. Tapuların devrinden sonra taşınma ve kira ödemelerini yapıp bu mahallemizde de kentsel dönüşüm için kazmayı vuracağız” dedi. Çiftehavuzlar Mahallesi için Türkiye’ye örnek olacak bir proje hazırladıklarını söyleyen Göksu, “Ümit ediyorum bu proje birçok kentsel dönüşüm çalışmasına da örneklik teşkil edecek. Gerekli çalışmaları tamamlayıp bir an önce inşaatlara başlamak ve vatandaşlarımızı güvenli konutlara taşımak istiyoruz. Çünkü depremin ne zaman olacağı belli değil” dedi.

2023 yılına kadar Esenler’deki tüm konutların yenileme işlemlerinin bitmiş olacağını söyleyen Göksu, şimdiye kadar 25 bin konutu yenilediklerini belirtti.

birevim
Paylaş