16 June, 2024

Toki Desteği ile Ev Sahibi Olmak

Toplu Konut İdaresi olarak bilinen Toki’den ev almak ciddi anlamda avantajlıdır. Toki; bilhassa dar ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olmasını sağlamaktadır. Düşük taksitler ve peşinatlarla ev sahibi olmayı mümkün kılan Toki sayesinde bugüne kadar binlerce insan ev sahibi olmuştur. Bu noktada, ev sahibi olmak adına Toki’ye başvuranların aklında Toki başvuru nasıl yapılır sorusundan tutun da Toki’den ev almak ne kadar avantajlı gibi birçok soru daha bulunmaktadır. Gelin bu sorulara yanıtlar verelim!

birevim faizsiz ev

Toki Başvuru Nasıl Yapılır?

Toki başvurusu yapmak için birden çok seçenek bulunmaktadır. Geçmiştekinin aksine insanların e-devlet üzerinden Toki başvurusu yapması mümkündür. Toki’nin sosyal konut projelerine 2020 yılının başından itibaren başvurular yapılmaktadır. 100 bin yeni sosyal konut fırsatını tüketicilere sunan Toki; sunmuş olduğu 2+1 ve 3+1 konut seçenekleriyle beğeni toplamaktadır. Bu tür projelerden konut sahibi olmayı hedefleyenlerin e-devlet üzerinden başvuru yapma imkanı bulunmaktadır. E-devlet sistemine T.C kimlik numarası ve şifresiyle giriş yapan tüketiciler; Toplu Konut İdaresi Başkanlığı sayfasını açmalıdırlar. Açılan sayfadan başvuru işlemleri tamamlanabilir. Bunun yanı sıra, tüketicilerin bulundukları il ve ilçedeki Halkbank ve Ziraat Bankası şubelerine Toki başvurusu yapması mümkündür.

Toki’den Ev Almak Avantajlı Mı?

Toki’nin tüketicilere uzun vadeler sonucunda neredeyse kira öder gibi ev alma fırsatını sunması çok ciddi bir avantajdır. Buna ek olarak, Toki; yüzde yirmi oranında peşinat talep etmektedir. Ancak, peşinat dışında herhangi bir dosya masrafı, sigorta ve ekspertiz ücreti ödenmesi söz konusu değildir. Peşinat ödenmesinin ardından kalan kısmın 120 ay vadeye bölünmesi mümkündür. Bunun yanı sıra, Toki’den ev alacak olan kişilerin altı ayda bir enflasyon oranına göre ödemelerine zam yapıldığını bilmesi gerekir. Bir başka deyişle, yılda ortalama %8 ile %10 arasında değişen zam yapılmaktadır. Bu noktada, Toki’den ev almanın ek masrafların olmaması ve ilerleyen dönemlerde aylık taksitlerin düşme imkanından dolayı avantajlı olduğunu söylemek gerekir.

Toki Dışında Nereden Ev Alınabilir?

Toki; bilhassa gelir düzeyi düşük olan vatandaşların ev sahibi olması için çok uygun seçenekler sunmaktadır. Ancak, Toki dışında da ev sahibi olmayı sağlayan farklı organizasyonlar bulunmaktadır. Bilhassa peşinat istemeyen ve yine kira öder gibi ev sahibi olmayı sağlayan organizasyonlara göz atmak gerekir. Bu noktada, konut kredisiyle ev alma konusuna ayrı bir parantez açmalıyız. Ev sahibi olmak için konut kredisi alacak olan kişilerin aldıkları kredinin neredeyse iki katını ödemesi söz konusu olacaktır. Buna ek olarak, peşinat ödenmesi zorunludur. Bu noktada, Toki dışında nereden ev alınabilir diye düşünenlere Birevim’den bahsetmeliyiz. Birevim; insanların faizsiz, peşinatsız ve ek masrafsız ev sahibi olmasını sağlamaktadır.

Birevim’den Faizsiz Ev Almak

Birevim; insanların ev sahibi olmasını sağlayan tasarruf yöntemlerini onlara sunmaktadır. İmece usulüyle ev sahibi olmak mümkündür. Birevim’de peşinat ödeme zorunluluğu kesinlikle yoktur. İnsanlar, bütçelerine uygun ödeme gruplarına katılırlar. Ödeme grupları; aynı zamanda tüketicilerin vade sürelerini tespit etmektedir. Bir başka deyişle, 100 kişilik bir gruba katılan tüketicinin ödemelerini 100 ayda tamamlaması söz konusu olmaktadır. Birevim’de hem sıra tespitli hem de serbest tasarruf yöntemleri bulunmaktadır. Tüketiciler arasında çekilişler noter huzurunda yapılmaktadır. Bu sayede, kimin ev sahibi olacağı belirlenmektedir. Birevim’de tüketicilerin çekilişe göre belki de hemen ev sahibi olması mümkündür. Buna ek olarak, tüketicilerin serbest tasarruf yöntemi sayesinde ödeyecekleri aylık taksit tutarını kendilerinin belirlemesi söz konusudur. Sonuç olarak, ev almak isteyenler için en iyi seçeneklerden birisi Birevim’dir.

TOKİ’den Dar Gelirlilere Konut Müjdesi!

birevim
Paylaş

8 Comments

  1. Birevimolsa Reply

   *Merhaba Ahsen Hanım,
   Makalemizde bahsettiğimiz Toki desteği daha uygun fiyatlı ev sahibi oluna bilmesi faiz ödemelerinin en aza indirgenmesidir.

 1. Ayhan Korkmaz Reply

  Toki desteği ile ev sahibi olabilmek güzel, toki böyle kampanyaları sürekli yapıyor çok başarılı 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

19 + 16 =