15 June, 2024

TOKİ Gölcük’te 541 konut inşa edecek

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) kentsel dönüşüm kapsamında Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde 541 konut inşa edecek.

birevim faizsiz ev

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kentsel dönüşüm kapsamında Kocaeli’nin Gölcük İlçesi Sivritepe Rezerv Alanı’nda 541 konut ile 14 dükkân inşa edecek. Projenin ihalesi gerçekleştirildi.

Gölcük Sivritepe Rezerv Alanı’nda inşa edilecek konutların bina yükseklikleri zemin+4 olacak. Konutların 325’i 2+1 ve 216’sı ise 3+1 şeklinde tasarlandı.

KONUTLARDA MAHALLE KONSEPTİ

Mahalle konseptine dönük projede hak sahipleri için dükkânları, camisi, parkı, peyzajı ile çağdaş standartlarda kaliteli bir yaşam alanı oluşturulması amaçlandı. Cephe tasarımlarında geleneksel mimari ile modern mimari anlayış sentezlenerek nitelikli bir mimari dil oluşturuldu.

HAK SAHİPLERİ İLE UZLAŞMA SAĞLANDI

Bakanlar Kurulu kararı ile Gölcük Denizevler Mahallesi’nde bulunan 20 hektarlık alan “riskli alan” ilan edilmişti. Alanda bulunan fonksiyonunu yitirmiş, deprem riski olan yapılar boşaltılmıştı. Daha sonra hak sahiplerine konut verilmek üzere Saraylı Köyü, Sivritepe Mevkii de bulunan 7,4 hektarlık rezerv alan ilan edilmişti. Gölcük Belediyesi ile yapılan protokol kapsamında Denizevler Mahallesi’nde riskli alanda yaşayan hak sahiplerinin yüzde 90’ı ile uzlaşma sağlandı.

birevim
Paylaş