21 May, 2024

TOKİ İstanbul Kayaşehir’de bulunan 1.892 konutu kura ile satacak

TOKİ Başkanı Ergün Turan, İstanbul Kayaşehir’deki konut bölgesinde yeni bir aşamaya geldiklerini belirterek “Orta gelir grubu için ürettiğimiz bin 892 sosyal konutun yapımı önemli bir seviyeye ulaştı, satış için gerekli koşullar oluştu. Bu nedenle, İstanbullulara bu müjdeyi verme ve satışı başlatma kararı aldık. Konutlarımız farklı kesimlerin ihtiyaç ve alım gücüne hitap edecek şekilde minimum maliyetle bütçelendi. Vatandaşlarımız imkanları ölçüsünde 144 bin lira ila 477 bin lira arasındaki konutlara başvuruda bulunabilecek” şeklinde açıklamalarda bulundu.

birevim faizsiz ev

Satışa sunulacak kontuların mahalle konsepti ile geliştirilmiş semt kültürünü barındırdığını dile getirdiği belirtilerek proje kapsamındaki konutların arasından caddelerin geçtiğini, bunların etrafında da tek katlı dükkanların bulunduğunu açıklamalarında bulunuldu.

Proje kapsamında bisiklet yollarının, spor alanlarının, caminin, çarşının, kafe ve restoranların olduğu büyük bir meydanın da yer aldığı açıklanırken, projede tüm nüfus profillerine dönük sosyal ihtiyaçları karşılayacak alanların olduğuda belirtildi.

Projeden faydalanabilmek için gerekli şartlardan birisinin hiç konut sahibi olmama şartı olup başvuruların üç kategoride değerlendirileceğini açıklayan TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Bu kategoriler, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri, en az yüzde 40 engelli vatandaşlar ve diğer alıcı adaylarını kapsıyor. Başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve İstanbul’da en geç 31 Aralık 2015’ten itibaren kesintisiz ikamet ediyor olması gerekiyor. Ayrıca kendisine, eşine veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulünün bulunmaması, daha önce TOKİ’den konut satın almamış, konut kredisi kullanmamış olması, 18 yaşını doldurması ve bütün bunları belgelemiş olmaları gerekiyor. Başvuru sahipleri, satışa sunduğumuz projeler kapsamında yer alan konut tiplerinden sadece birisi için başvuru yapabilecek” şeklinde konuşmalarına devam etti.

Şartları sağlayan kişiler, 5-20 Eylül’de Türkiye Halk Bankasının İstanbul’daki bütün şubelerinden 5 bin lira başvuru bedelini yatırarak projeye başvurabilecek. Konutların satışı yüzde 25 peşinat ve 120 ay vade ile yüzde 40 peşinat ve 144 ay vade seçenekleriyle yapılabilecek. Konutların satış bedelleri 144 bin 755 liradan başlayacak, en düşük taksit aylık 603 lira olacak.

Kuralar, 4 Ekim’de noter huzurunda çekilecek. TOKİ’nin “www.toki.gov.tr” adresi ile Türkiye Halk Bankasının İstanbul’daki tüm şubelerinden başvuru koşulları ayrıntılı olarak öğrenilebilecek.

birevim
Paylaş