Kentsel Dönüşüm

Toki Maltepe Başıbüyük Kentsel Dönüşüm Projesini Başlatıyor

İstanbul ili Maltepe ilçesinde  305 konutluk kentsel dönüşüm projesi kapsamında Toki tarafından başlanacak olan kentsel dönüşüm projesi dün yapılan ihale ile başlatıldı. İhaleye  en yüksek teklifi 85 milyon 700 bin lira ile Yılkanur İnş. San ve Tic. AŞ & Bemak Asfalt Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. iş Ortaklığı verdi.

birevim-reklam

305 konutluk kentsel dönüşüm projesine İstanbul Maltepe’de başlayan TOKİ, dün Maltepe’de kentsel dönüşüm kapsamında 305 konut inşaa edilmesine yönelik ihaleyi gerçekleştirdi. Başıbüyük Gecekondu Bölgesi Dönüşüm Projesi’nin toplamda 1 milyon metrekarelik alanı içermekte ve kentsel dönüşüm projesinin ilk bölümü, bin 391 ada ve 49 parsel ile 20 bin metrekarelik bir alanda uygulanmaktadır.

Projede, az katlı yapılar ile yatay yapılaşmayı esas alan insan ölçeğinde bir mimari yaklaşım uygulanağını belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, inşa edilecek 305 konutun ihalesine ilgili 10 yüklenicinin katıldığının bilgisini vererek, en yüksek teklifi 85 milyon 700 bin lira ile Yılkanur İnş. San ve Tic. AŞ & Bemak Asfalt Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı’nın verdiğini kaydetti.

Ayrıca projeye en kısa sürede başlanacağının bilgisini veren Turan, incelemeler yapıldıktan sonra ilgili yükleniciyi açıklayıp sözleşmelerin imzalanacağını bildirdi. Projede toplumsal ve mekansal çeşitlilik ile yapı yoğunluğu dikkate alınarak mahalle kültürünün yaşatılmasını amaçladıklarını vurgulayan Turan, başlattıkları kentsel dönüşüm projesiyle ilçenin yeni bir çehreye kavuşacağına işaret etti.

Planlama çalışmalarının semt bütününde yaşayan insanlarla, yaşam kalitesinin artırılması yönünde bir uzlaşma ve katılım ortamının sağlanmasıyla gerçekleştirilmesi Başıbüyük Kentsel Dönüşüm Projesi’nin en önemli özelliğidir. Başıbüyük Mahallesi’nde yaşayan nüfusun gereksinimi olan kentsel altyapı, peyzaj ve sosyal donatı unsurlarının bir bütün olarak ele alınarak proje, bu yaklaşımı ve uygulanma modeliyle örnek teşkil etmektedir.birevim-sabit-reklam
Benzer Yazılar
Kentsel DönüşümKonut Kredisi

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alabilirim?

Kentsel Dönüşüm

Türkiye'de Kentsel Dönüşüm Yapılan İller

Kentsel Dönüşüm

Strateji Planına Uyan Dönüşümlere İzin Var

Kentsel Dönüşüm

İzmir'de Kentsel Dönüşüm Başlıyor

5 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir