15 June, 2024

Toki Maltepe Başıbüyük Kentsel Dönüşüm Projesini Başlatıyor

İstanbul ili Maltepe ilçesinde  305 konutluk kentsel dönüşüm projesi kapsamında Toki tarafından başlanacak olan kentsel dönüşüm projesi dün yapılan ihale ile başlatıldı. İhaleye  en yüksek teklifi 85 milyon 700 bin lira ile Yılkanur İnş. San ve Tic. AŞ & Bemak Asfalt Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. iş Ortaklığı verdi.

birevim faizsiz ev

305 konutluk kentsel dönüşüm projesine İstanbul Maltepe’de başlayan TOKİ, dün Maltepe’de kentsel dönüşüm kapsamında 305 konut inşaa edilmesine yönelik ihaleyi gerçekleştirdi. Başıbüyük Gecekondu Bölgesi Dönüşüm Projesi’nin toplamda 1 milyon metrekarelik alanı içermekte ve kentsel dönüşüm projesinin ilk bölümü, bin 391 ada ve 49 parsel ile 20 bin metrekarelik bir alanda uygulanmaktadır.

Projede, az katlı yapılar ile yatay yapılaşmayı esas alan insan ölçeğinde bir mimari yaklaşım uygulanağını belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, inşa edilecek 305 konutun ihalesine ilgili 10 yüklenicinin katıldığının bilgisini vererek, en yüksek teklifi 85 milyon 700 bin lira ile Yılkanur İnş. San ve Tic. AŞ & Bemak Asfalt Mad. San. ve Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı’nın verdiğini kaydetti.

Ayrıca projeye en kısa sürede başlanacağının bilgisini veren Turan, incelemeler yapıldıktan sonra ilgili yükleniciyi açıklayıp sözleşmelerin imzalanacağını bildirdi. Projede toplumsal ve mekansal çeşitlilik ile yapı yoğunluğu dikkate alınarak mahalle kültürünün yaşatılmasını amaçladıklarını vurgulayan Turan, başlattıkları kentsel dönüşüm projesiyle ilçenin yeni bir çehreye kavuşacağına işaret etti.

Planlama çalışmalarının semt bütününde yaşayan insanlarla, yaşam kalitesinin artırılması yönünde bir uzlaşma ve katılım ortamının sağlanmasıyla gerçekleştirilmesi Başıbüyük Kentsel Dönüşüm Projesi’nin en önemli özelliğidir. Başıbüyük Mahallesi’nde yaşayan nüfusun gereksinimi olan kentsel altyapı, peyzaj ve sosyal donatı unsurlarının bir bütün olarak ele alınarak proje, bu yaklaşımı ve uygulanma modeliyle örnek teşkil etmektedir.

birevim
Paylaş

10 Comments

 1. Sena Aydın Reply

  Kentsel dönüşümün aslında İstanbul başta olmak üzere ülkemizde birçok şehrimizde yapılması gerekiyor. Şehirlerimizde yıkılmayı bekleyen ve aynı zamanda oturulan çok fazla yapı var.

 2. Edanur Yüksel Reply

  Toki son zamanlarda çok iyi konutlar yapmaya başladı, kentsel dönüşümlerde de aynı kalitede ev yapıyor

 3. Sibel Acar Reply

  Maltepe’de büyük bir kentsel dönüşüm oluyor ve Toki’nin bu konuda başrol oynaması insanlara güven sağlıyor

 4. Cemre Turan Reply

  Toki’nin yaptığı yapılar gerçekten çok güzel oluyor ve kentsel dönüşüme de başlamaları çok iyi

 5. Adem Ünal Reply

  Toki’nin projeleri gerçekten çok güzel oluyor, Maltepe tarafında da kentsel dönüşüm yapmaları çok iyi olmuş

 6. Hüseyin Doğan Reply

  Tokinin bu kentsel dönüşümlerini avcılar tarafı içinde bekliyorum ben, orada da çok fazla deprem riskli bina var

 7. Selma Kaya Reply

  Maltepe tarafında büyük bir kentsel dönüşüm başladı gerçekten, toki güzel geri dönüşüm yapıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

3 × 2 =