21 May, 2024

Tokiden Ev Nasıl Alınır?

Günümüzde ev sahibi olabilmek için pek çok alternatif bulunmaktadır. TOKİ ile ev sahibi olmak da bu alternatifler arasında yer almaktadır. Herhangi bir şehirdeki ortalama kira bedellerinden çok daha uyguna sunulan TOKİ evleri, kişilerin uygun fiyata ev sahibi olmasına da olanak sağlamaktadır. TOKİ’den ev nasıl alınır sorusu ise pek çok kişi tarafından yöneltilen sorular arasında yer almaktadır.

birevim faizsiz ev

Kısa sürede ev sahibi olmak ve bütçesini zorlamadan evini satın almak isteyen kişiler için çok iyi bir alternatif olan TOKİ, Türkiye’deki tüm vatandaşlara hitap etmektedir. TOKİ’den ev nasıl alınır sorusunu soran kişiler ne tür bir yol izlemeleri gerektiği konusunda da bilgi sahibi olmayabilir. Tüm şartlar ve gerekli belgeler ise aşağıda yer almaktadır.

TOKİ Başvuru Şartları

TOKİ başvuru şartları kişilere göre farklılık göstermektedir. Herhangi bir il sınırı içerisinde yer alan TOKİ için en az 1 yıldır o şehirde ikamet ediliyor olması en önemli şartlar arasında yer almaktadır. Şehit, gazi, dul ya da yetim olanlar için bu süre en az 3 yıldır. Aile halkının aylık gelirinin en az 4500 TL olması gerekmektedir. Bu tutar İstanbul’daki adaylar içi 4800 TL olarak belirlenmiştir. TOKİ başvuru şartları arasında bir diğer önemli nokta en az 25 yaşında olunması gerektiğidir. Eşi vefat etmiş dul kadınlarda ise yaş şartı aranmamaktadır.

TOKİ Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

TOKİ başvurusu için gerekli belgeler arasında ilk sırayı kimlik fotokopisi almaktadır. Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu kimlik fotokopisi mutlaka dosyada yer almalıdır. Şehir ailelerinin, gazilerin, dul ya da yetimlerin mutlaka hak sahipliği belgesi almaları gerekmektedir. Bu belge emekli sandığından alınmaktadır. Engelli kişilerin %40 engelli olduklarını belirten sağlık raporu ya da engelli belgesi ibraz etmeleri gerekmektedir. TOKİ başvurusu için gerekli belgeler arasında bir diğer önemli nokta ise bir aile içinde en az bir kişinin başvuru yapacak olmasıdır. Bu nedenle aile bireylerinden sadece bir kişinin kimlik belgesi bulunmak durumundadır. Bir aileden iki kişi TOKİ için başvuru gerçekleştirememektedir.

birevim
Paylaş