21 May, 2024

TOKİ’nin ‘100 bin Sosyal Konut Projesi’nde hak sahipleri belirlendi

TOKİ tarafından başlatılan sosyal konut projesi kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerin 100 bin konut için yaptıkları başvurular sonuçlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından “100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi” kapsamında başlatılan proje kapsamında aileler bu evlerden almak için başvurularını yapmışlardı.

birevim faizsiz ev

207 farklı projede toplam 89 binin üzerinde ailenin ev sahibi olması için yapılan kura çekimleri 24 Şubat tarihinde başlatılıp 29 Temmuz tarihinde sonlanmış oldu. Bu tarihler arasında yapılan işlemlerde 89 bin 624 konutun kim tarafından alınacağı belirlenmiş oldu. Kura çekimi ev sayısından fazla başvurunun yapıldığı noktalarda yapıldı. Diğer noktalardaysa başvuranlar direkt olarak ev sahibi olmaya hak kazandılar.

100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi

TOKİ tarafından başlatılan 100 bin yeni sosyal konut projesine yapılan başvuru sayısının 1 milyon 211 bin seviyesini aştığı aktarıldı. Bu başvuruların hepsi ülke geneline yayıldığı da aktarıldı. En çok başvuru beklenildiği gibi İstanbul ilinde 375 bin başvuru ile yapıldı. Bu şehirde yapılan tüm projelerin kura çekimi ile ailelere ulaştığı aktarıldı.

İstanbul’un ardından 75 bin başvuru İzmir, 69 bin başvuru Gaziantep, 56 bin başvuru Bursa ve 18 bin başvuruyla Ankara takip etti. Ev sayısından az başvuru alınan projelerdeyse kura çekime gerek duyulmadan hak sahiplerine evlerinin teslim edilmesine karar verildi.

240 Ay Taksit ve Yüzde 10 Peşinat ile Ev sahibi Olmak

TOKİ projelerinin en büyük avantajı uygun ödeme koşullarına sahip olunması olarak görülüyor. Burada amaçlanan gelir seviyeleri TOKİ tarafından belirlenen altında olan ailelerin ev sahibi olmasını sağlamaktır. Yüzde 10 peşinat ödendikten sonra 240 aya kadar vade imkanı ailelere sunuluyor.

Bu süre zarfında 894 TL sabit taksit imkanı sunuluyor. Projelerin içerisinde engelliler, şehir aileleri, gaziler, dul ve yetimlere özel kontenjanlar ayrılıyor. Bu konutlar 2+1 ve 3+1 seçenekleriyle sunuluyor. 75 ve 100 metrekare arasında olacağı açıklanan evlerin finansmanı için tüm özel ve kamu bankalarının müşterilerine gerekli hizmeti sunacağı da aktarılıyor.

birevim
Paylaş

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

3 × 3 =