411 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Trend Yaşam

Türkiye’nin En İyi 5 Türk Mimarı Kim?

Mimari denince akla pek çok yapı gelmektedir. Türkler de mimari konusunda oldukça ileri gitmiş ve büyük mimar, Mimar Sinan’ın izlerini de yapılarında taşımaya özen göstermiştir. Türkiye’de dünyada adından söz ettiren çok sayıda mimar bulunmaktadır. Hatta pek çok kişi Türkiye’nin en iyi 5 Türk mimar kim sorusunu da yaygın olarak sormaktadır. Hem Türkiye’de hem de dünyada adından çok söz ettiren mimarlar ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Murat Kader

Türkiye’nin en iyi 5 mimarı kim sorusuna verilecek ilk kişi Murat Kader’dir. Sema Eser Özsaruhan ile birlikte devamını sağladıkları İki Design Group, dünya tarafından bilinen şirketler arasında yer almaktadır. 1994 yılında yüksek lisansını tamamlamış olan Kader, dünyanın pek çok ülkesinde bulunmuş ve kendisini de geliştirmiştir. Safari City, Spine Tower, Emaar Square gibi projeler de Murat Kader’in çalışmaları arasında yer almaktadır. Bu nedenle de Türkiye’nin en iyi 5 mimarı arasında ilk sırada yer almaktadır.

Mehpare Evrenol

Türkiye’nin en iyi 5 mimarı arasında ikinci sırada yer alan Mehpare Evrenol, 2. Sırada yer almaktadır. 1977 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Yüksek Mimarlık Bölümünden mezun olmuştur. Evrenol Mimarlık, kendisinin kurmuş olduğu şirkettir ve halen bu şirkette CEO olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Melkan Tabanlıoğlu

Türkiye’nin en iyi 5 mimarı arasında 3. Sırada yer alan Melkan Tabanlıoğlu, dünyada adını duyurmayı başarmış mimarlar arasında yer almaktadır. İTÜ Mimarlık bölümü mezunu olan Melkan Tabanlıoğlu çok başarılı projelere imza atmıştır. Dünya genelinde ödülleri ile de adından söz ettirmektedir. The Europen Centre for Architecture Art Design and Urban Studies, kendisini 40 yaş altı en iyi mimarlar arasında göstermiştir.

Enis Öncüoğlu

Türkiye’nin en iyi 5 mimarı arasında 4. Sırada yer alan Öncüoğlui mimarlık fakültesi mezunudur. Dünya genelinde tanınan Öncüoğlu, Öncüoğlu mimarlık dahil olmak üzere çok başarılı projelere imza atmıştır.

Emre Arolat

Türkiye’nin en iyi 5 mimarından biri olan Emre Arolat, Galatasaray Lisesi mezunudur. Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu olan Arolat, Metcalf and Associates’te çalıştıktan sonra ortağı Gonca Çırakoğlu ile beraber EAA-Emre Arolat Architects’i kurmuştur. Halen bu şirkette çalışmalarına devam etmektedir.

Benzer Yazılar
Trend Yaşam

Veraset İlamı Süresi Ne Kadar? Veraset İlamı Süresi Geçerse Ne Olur?

Trend Yaşam

Yunanistan’dan Ev Nasıl Alınır?

Trend Yaşam

Ümraniye Metro Durakları

Trend Yaşam

Kartal Metro Durakları