16 June, 2024

Üçüncü Havalimanı’nda çalışmalar hızla devam ediyor

Düzenlenen iftar programında havalimanı işçileriyle bir araya gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, proje çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

birevim faizsiz ev

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Üçüncü Havalimaı projesi için fazla mesai harcadıklarını belirterek ikinci pistin 2017 sonunda bitirileceğinin müjdesini verdi.

İGA Havalimanı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ise, “200 milyon metreküp dolgu ve toplam 800 milyon metreküp hafriyat yaptık. Birinci pistimizin asfalt işlemlerini tamamlamak üzereyiz, ikinci pistimizi de yıl sonunda bitireceğiz. Üst yapı anlamında dünyanın en büyük terminalini yapıyoruz. Terminal kısmının kaba inşaatını bitirdiğimiz projenin genelinde, 3 milyon metreküp beton döküp, 440 bin ton da inşaat demiri kullanmış bulunuyoruz. Buna ilaveten, çatı çeliğini bitirmek üzere olduğumuz ana terminal başta olmak üzere 110 bin ton yapısal çeliğin alımını yapıp, büyük bir kısmının da imalat ve montajını bitirdik. Dün itibarıyla bagaj sistemi testlerine başladık.” dedi.

 

birevim
Paylaş