16 June, 2024

Ümraniye Metro Durakları

Şüphesiz bu koşuşturmalı hayatta özellikle İstanbul’da yolculuklarımızı en kısa sürede tamamlamak zaman yönetimi açısından bize avantaj sağlayacaktır. Bazen trafikte kaybedilen zaman ve maddi olarak benzinin kaybı gerçekten maliyetli olabiliyor. Üstelik sağlığınıza ve doğaya etkisini düşündüğünüzde İstanbul gibi büyük şehirlerde en akıllacasının toplu taşıma alternatiflerini değerlendirmek olacağı aşikârdır. Toplu taşıma şehrin iki ayrı yakasında bulunan kişileri dahi bir araya getirir. Engelli ve yaşlılar için doğru şekilde düzenlenmiştir.

birevim faizsiz ev

M5 Üsküdar & Çekmeköy hattı, Anadolu yakasının Kadıköy hattından sonra ikinci metro hattıdır. Tren Üsküdar Meydanı’ndan yola çıkarak 6. İstasyonda Ümraniye ilçe merkezinde durmaktadır.  Ve sonrasında en son durak Çekmeköy durağıdır.

İstanbul’un en kalabalık yerleşim yerlerinden biri olan Ümraniye için metro taşımacılığı trafiği oldukça rahatlatmaktadır. Toplu taşımacılık sosyalleşmeye destek olurken bir aileden evlere, dairelere, çeşitli gelirler ve aile yapılarına uyum sağlamak için sinerji yaratan ve bir dizi konut türü yaratan arazi kullanım programlarını teşvik etmektedir.

Ümraniye Metro Hattı

En güvenli transit yöntemlerinden biri olan Ümraniye Metro Hattı Türkiye’nin ilk akıllı metrosu olarak anılır. Ayrıca Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosudur. Üsküdar – Sancaktepe arasının 27 dakikaya düşüren metro finansal olacakta avantaj sağlar.

Bu metro istasyonunun sürücüsüz bir metro olmasının yanı sıra iki kapılı olması da yeniliklerden ve alınan güvenlik önlemlerinden bir diğeridir. 20 km’lik hattın Anadolu yakası taşımacılığında en önemli transitlerden biridir.

International Association of Public Transport-UITP tarafından yapılan araştırmada dünyada 3. Ve Avrupa’nın en iyi metro hattı seçilmiştir.

Ümraniye Metro Saatleri

M5 Üsküdar- Çekmeköy Metro Hattı, Avrupa genelinde en büyük yolcu taşıma kapasitesine sahip toplu taşıma aracıdır. Sürücüsüz akıllı sistemli metro hattı 06.00 – 24.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.  Tüm İstanbul genelinde aynı sistem işlemektedir.

Ümraniye Metro Haritası 

62 adet metro hattından tek seferde 620 kişi taşıma kapasitesine sahiptir.  Dünyadaki 20 sürücüsüz metro hattını geride bırakarak 3.oldu.

M5 Üsküdar – Çekmeköy hattında; tren hızlanma, yavaşlama, durma, kapılarını açma/ kapama dâhil tüm işlemler akıllı yazılım tarafından yönetiliyor. Metronun izleme merkezinden metro araçlarının hareketlerini takip edebiliyorlar.

 

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

ten − 9 =